Ciasto „Leniwiec”

Ciasto „Leniwiec” pięknie wygląda, szybko się je robi, ale trzeba też zaznaczyć, że trzeba lubić ciasta z dużą ilością śmietany 😉

Ja muszę się przyznać (choć wspominałam o tym nie raz), że ciasta śmietanowe nie do końca mi leżą. Lubią je za to moi bliscy i od czasu do czasu robię je dla nich…. i dla Was!

Co jeszcze? Pierwsza i druga warstwa biszkoptów przyjemnie zmiękła, ale ostatnia już nie do końca. Warto też układać je na masie od razu po jej wyrównaniu, by zdążyły się z nią połączyć (u mnie te biszkopty z samej góry były trochę zbyt „luźne”).

Ok, dość narzekania – jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma (czyt. u mnie remont w toku, więc ciasta bez pieczenia to dla mnie teraz jedyna opcja 😉 ).

Masa krówkowa:

  • 500 ml śmietanki 30%
  • 400 g masy kajmakowej
  • 2 łyżeczki żelatyny

Masa śmietanowa:

  • 500 ml śmietanki 30%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki żelatyny

Dodatkowo:

  • 3 op. podłużnych biszkoptów lady fingers

Na dnie wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (21x32cm lub nieco mniejszej) rozkładamy pierwszą warstwę biszkoptów.

Żelatynę zalewamy około 1/3 szkl. zimnej wody. Odstawiamy do napęcznienia. Następnie podgrzewamy na malutkim ogniu, tylko do rozpuszczenia.

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Pod koniec stopniowo dodajemy masę kajmakową. Przygotowaną masę łączymy z rozpuszczoną żelatyną. Gdy ładnie się połączy, całość dodajemy do masy, miksujemy do połączenia. Wylewamy na biszkopty w blaszce, wyrównujemy. Rozkładamy kolejną warstwę biszkoptów.

Przygotowujemy drugą porcję żelatyny postępując jak wyżej.

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Pod koniec dodajemy cukier puder. Łączymy z żelatyną. Masę wykładamy do blaszki, wyrównujemy.

Na wierzchu rozkładamy ostatnią warstwę biszkoptów.

Wstawiamy na noc do lodówki.

Źródło