Placuszki z kuskusu, marchewki i cukinii
Podczas letnich dni zwykle wybieram dania szybkie do przygotowania i takie, które same w sobie kojarzą mi się z latem. Stawiam więc głównie na sezonowe warzywa i pyszne sałatki. W takie dni nie może również zabraknąć pysznych placuszków.
Dziś chciałabym zabrać Was ze sobą na kulinarną ucztę, właśnie z placuszkami w roli głównej:) Placki z cukinii lubię bardzo, więc często przygotowuję je w różnych wariantach.
Tym razem podzielę się z Wami przepisem na pyszne placki z kuskusu z dodatkiem tartej marchewki oraz cukinii. Posmarowane serkiem śmietankowym ze świeżymi warzywami na wierzchu zadowolą niejedno podniebienie:)
Można usmażyć je na płasko, podobnie jak placki ziemniaczane, ale ja zdecydowanie bardziej polecam Wam uformowanie tych placuszków tak, jak na mielone:)
- 300 g kaszki kuskus
- bulion drobiowy
- 2 średniej wielkości cukinie
- 1 marchewka
- 1 duża cebula
- 2 łyżki mąki
- 2 jajka
- skórka otarta z 1 cytryny
- sól, pieprz
Dodatkowo:
- śmietankowy serek kanapkowy
- kilka pomidorków koktajlowych
- kilka rzodkiewek
- zioła prowansalskie (opcjonalnie)
Kuskus wsypujemy do miski i zalewamy gorącym bulionem w takiej ilości, by bulion był ponad 1 cm nad kaszą. Miskę z kaszą odkładamy na kilka minut, by wchłonęła ona płyn. Na koniec można gotowy kuskus „przeczesać” widelcem.
Cebulę kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju, wrzucamy pokrojoną cebulę i co jakiś czas mieszamy, aż do jej zeszklenia. Następnie cebulę dodajemy do kaszy.
Obraną marchewkę trzemy na drobnych oczkach tarki. Umytą cukinię wraz ze skórką trzemy na grubych oczkach tarki. Starte warzywa łączymy w misce z kaszą.
Gdy kasza z cebulą lekko już przestygnie dodajemy mąkę oraz skórkę z cytryny i wbijamy jajka. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem. Po dokładnym wymieszaniu wstawiamy na 10-15 minut do lodówki.
Na patelni rozgrzewamy olej. Z przygotowanej masy formujemy okrągłe kotleciki. Moc palnika zmniejszamy i smażymy placuszki z obu stron na złoto. Odsączamy na ręczniku papierowym.
Gdy placuszki lekko przestygną smarujemy je serkiem śmietankowym, a na wierzchu układamy połówkę pomidorka oraz kilka plasterków rzodkiewki. Całość dodatkowo można delikatnie oprószyć ziołami prowansalskimi.
Cudownie prezentują się na zdjęciach 🙂
Ślicznie dziękuję:) Kojarzę, że za cukinią nie przepadasz, jednak mimo wszystko zachęcam do wypróbowania – nie jest ona tutaj zbyt dominująca:)
Cukinia posmakowała mi tylko w formie chispów, ale takich kotlecików nie jadłam – warto spróbować i widze, że przepis można przerobić na taki wege a nawet wega 😉
O widzisz, a ja np chipsów jeszcze nie próbowałam:) a z przepisem jak z każdym, można kombinować dowolnie i dostosować wedle swoich upodobań:)
Bardzo apetycznie się prezentują 🙂
Dziękuję:) Będą doskonałe na lekki, letni obiad, bądź podwieczorek.
Ile z tego przepisu wychodzi kotlecików?
No i wiedziałam, że o czymś zapomniałam! Nie liczyłam, ale mogę podać w przybliżeniu – smażyłam na 3 partie, po około 4-5 placków, więc około 12-15 sztuk. Jednak wszystko tak naprawdę zależeć będzie od ich wielkości (może wyjść więcej mniejszych, lub mniej, jeśli uformujesz większe).
Bardzo apetyczne placuszki 🙂
Dziękuję Aniu:)
Cudowne zdjęcia a placuszki wyglądają obłędnie! Podkradam przepis 🙂
Ile kalori ma porcja ?
Niestety nie liczę kalorii, więc nie potrafię odpowiedzieć:(
Ewo, gratuluję wyróżnienia w konkursie „Tiny”!!!
Dziękuję:))) A ja gratuluję głównej wygranej:D Brawo!
czy cukinię odciskamy z soku?
Ja nie odciskałam. Cukinię po starciu od razu zmieszałam ze startą marchewką i dałam do miski z kaszą. Jeśli zamierza Pani posolić lekko cukinię, wówczas powinna ona puścić sok i należy ją odcisnąć, ale nie uważam tego zabiegu za konieczny.
Czy kuskus zamiast bulionem można zalać standardowo wodą?
Pewnie, że tak, trzeba jedynie dodać trochę soli do smaku:)