Bułka wrocławska
Bułka wrocławska, wek, weka… spotkałam się z wieloma określeniami, tego typu pieczywa. Bez względu na nazwę jest to smaczne i delikatne pszenne pieczywo, po które zwykle sięgam planując przygotowanie kanapek, kanapek śledziowych, czy pasty jajecznej.
Tym razem postanowiłam zrezygnować z wyjścia do piekarni i przygotować takie pieczywo w domu.
Nie zawiodłam się. Wyszło smacznie, delikatnie i puszyście.
- 15 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 szkl. ciepłego mleka
- 3 i 1/2 szkl. mąki pszennej
- 1 szkl. ciepłej wody
- 3 łyżki oleju
- 2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
- 1/4 szkl. wody + 1 łyżeczka cukru
Do garnuszka rozkruszamy drożdże, zasypujemy je cukrem, po czym dokładnie mieszamy, aż do powstania płynnej konsystencji. Następnie dodajemy 1 łyżkę mąki pszennej oraz ciepłe mleko. Mieszamy. Odstawiamy w ciepłe miejsce do podrośnięcia.
Mąkę przesiewamy do miski. Mieszamy z solą. Wlewamy ciepłą wodę, olej oraz wyrośnięty rozczyn. Wyrabiamy aż do otrzymania gładkiego, elastycznego ciasta. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny.
Wyrośnięte ciasto ponownie krótko zagniatamy. Dzielimy na pół. Każdą część rozciągamy lub wałkujemy na prostokąt. Mniej więcej 1/3 ciasta składamy do środka (wzdłuż dłuższego boku). Z drugiej strony, również składamy 1/3 ciasta do środka. Układamy (łączeniem do dołu) na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. W ten sam sposób szykujemy drugą porcję. Przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy do napuszenia, na około 20-30 minut.
Po tym czasie „bułki” smarujemy, za pomocą pędzelka, wodą z cukrem. Nacinamy ukośnie ostrym nożem lub żyletką.
Piekarnik rozgrzewamy do 210 stopni. Na najniższej półce piekarnika umieszczamy naczynie żaroodporne wypełnione do 1/4 objętości gorącą wodą. Wkładamy blaszkę z bułkami. Pieczemy przez około 20-25 minut. Studzimy na kratce.
Tym razem bułkę wrocławską podałam z pastą jajeczno-śledziową. Polecam!