Śmietanowy pasiak z jagodami
Lubisz ciasta, a znudziły Ci się już te z masą śmietanową czy budyniową? W takim razie przygotuj do kawy to ciasto. Śmietanowy pasiak z jagodami to biszkopt z masą przygotowaną z gęstej, kwaśnej śmietany. Na wierzchu jagody pod galaretką, ale można wykorzystać również inne owoce.
Ciasto jest przyjemnie słodkie, lekkie i takie letnie. Pyszne!
Biszkopt:
- 3 jajka
- 4 łyżki drobnego cukru
- 4 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki oleju
Dodatkowo:
- 3 op. gęstej, kwaśnej śmietany 18% (każde po 330 g)
- 3/4 szkl. drobnego cukru (lub troszkę mniej, jeśli nie lubisz słodkich ciast)
- 5 łyżeczek żelatyny
- 1 cytryna
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 2 op. galaretki o smaku owoców leśnych
- 200-300 g jagód
Całe jajka miksujemy wraz z cukrem aż do otrzymania jasnej, puszystej masy (około 7-10 minut). Wlewamy olej. Na koniec dodajemy mąkę, mieszamy. Masę biszkoptową wylewamy do wyłożonej na dnie papierem do pieczenia tortownicy (22-24cm). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 18-20 minut.
Żelatynę zalewamy 16 łyżeczkami zimnej wody, mieszamy i odstawiamy do napęcznienia. Następnie podgrzewamy na najmniejszej mocy palnika, tylko do rozpuszczenia.
Śmietanę miksujemy przez chwilę z cukrem, do połączenia. Dodajemy rozpuszczoną żelatynę i jeszcze chwilę miksujemy.
Powstałą masę dzielimy na 3 części. Do jednej dodajemy kakao, do drugiej ekstrakt waniliowy, a do trzeciej skórkę (u mnie około 1/2 łyżeczki) oraz około 3 łyżki soku z cytryny (lub do smaku).
Na przestudzony biszkopt wylewamy warstwę waniliową. Odstawiamy całość do lodówki, do stężenia. Następnie wykładamy masę kakaową, ponownie wstawiamy do lodówki do stężenia. Na koniec wykładamy masę cytrynową, schładzamy w lodówce.
Obie galaretki rozpuszczamy w 2 szklankach (500 ml) gorącej wody. Odstawiamy do stężenia.
Na ciasto wykładamy jagody, zalewamy je tężejącą galaretką. Odstawiamy do lodówki do stężenia.
Inspiracja: slodko-slony.blogspot.com
Kuszące letnie ciacho <3 Chyba skorzystam z przepisu.
Zrobiłam na ten weekend test i ciasto jest przyjemnie słodkie, lekkie i takie letnie. Zamiast jagód pod galaretka wykorzystałam maliny bo miałam ich dużo. Dla mnie bardzo pyszne! 🙂
Mogę użyć biszkoptów żeby nie piec biszkopta w te upały? Śmietana moze być zimna gdy będę ją łączyć z żelatyną?
Tak, oczywiście można dać biszkopty, wersja bez pieczenia będzie super.
Jeśli śmietana jest wyjęta bezpośrednio z lodówki, dobrze byłoby nią zahartować rozpuszczoną żelatynę, by nie porobiły się grudki od różnicy temperatur. Należy dać łyżkę śmietany do żelatyny i zamieszać i dopiero taką żelatynę dodać do reszty śmietany. W przypadku śmietany w temp. pokojowej nie ma takiej potrzeby. Osobiście rekomenduję, by śmietana nie była zimna (ułatwi to wykładanie poszczególnych warstw, które być może nie stężeją tak szybko).
Czy śmietanka z przepisu to ta z kartonika?
Nie, chodzi o kwaśną, gęstą śmietanę z kubeczka.
Zwątpiłam dlatego, że napisała Pani każda śmietana po 330ml, a te w kubeczkach są w gramach. Więc spokojnie mogę kupić 3 śmietany Zott każda po 330g?
Aaaa, mój błąd! Oczywiście miały być gramy. Już poprawiam. Dziękuję <3
Tak, chodzi o 3 kubeczki takiej śmietany 🙂
Czy cukier drobny rozpuści się w śmietanie? Nie będzie zgrzytał? Zazwyczaj w przepisach jest cukier puder w ciastach na zimno dlatego pytam.
Nie, nic nie będzie zgrzytać 🙂 Cukier się rozpuści
Ale smakowicie wygląda! :)))