Śmietanowiec z białą czekoladą i owocami – bez pieczenia

Do przygotowania tego pysznego ciasta bez pieczenia wykorzystałam dość wysoką foremkę o wymiarach 20×20 cm. Jeśli nie masz takiej wysokiej blaszki, użyj nieco większej formy lub przygotuj niższą warstwę owocową (u mnie owoce jedne na drugich, zalane zostały sporą ilością galaretki przezroczystej, jeśli ułożysz je na płasko, wykorzystując np pokrojone na plasterki truskawki + borówki, możesz przygotować galaretkę na 500 ml wody i wykorzystać tylko 2 opakowania).

Zapewniam Cię, że ten śmietanowiec z białą czekoladą i owocami wychodzi naprawdę dosyć wysoki! No i jest pyszny. Na kukurydziano-czekoladowym spodzie, znajduje się słodka masą śmietanowa z dodatkiem białej czekolady, a dalej warstwa owoców zatopionych pod przezroczystą galaretką.

Zasmakuje każdemu łasuchowi 🙂

Inspiracja: instagramowe konkto kuchnia_anety

Spód:

  • 120 g płatków kukurydzianych
  • 160-180 g kremu czekoladowo-orzechowego

Krem:

  • 500 ml śmietanki 36%
  • 2 op. galaretki krystalicznej (przezroczystej)
  • 200 g białej czekolady

Dodatkowo:

  • 3 op. galaretki krystalicznej
  • dowolne owoce (u mnie 250 g truskawek, 150 g borówki amerykańskiej i 3-4 połówki brzoskwiń z puszki)

Dwa opakowania galaretki krystalicznej rozpuszczamy w 500 ml gorącej wody. Do ciepłej galaretki dodajemy połamaną na kostki czekoladę, odstawiamy na 2-3 minuty, po czym mieszamy tak długo, aż czekolada się rozpuści i połączy z galaretką w jednolitą masę. Odstawiamy do lekkiego stężenia.


Pozostałe galaretki rozpuszczamy w 750 ml gorącej wody (część rozpuszczonej galaretki można odlać do mniejszego rondelka, aby szybciej stężała – wylana na masę jako pierwsza, da efekt „lewitujących” owoców). Odstawiamy, najlepiej w temp. pokojowej, aby nie stężała zbyt szybko 😉


Płatki kukurydziane wsypujemy do miski, dodajemy krem czekoladowo-orzechowy i dokładnie mieszamy (w razie potrzeby dodajemy jeszcze troszkę kremu, masa powinna wyjść dosyć zwarta). Rozkładamy na wyłożonej papierem do pieczenia dość wysokiej (!) blaszce o wymiarach 20×20 cm (jeśli Twoja blaszka nie jest mocno wysoka, użyj większej formy). Dociskamy dość mocno łyżką.


Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Pod koniec dodajemy lekko tężejącą galaretkę z czekoladą, miksujemy do połączenia, po czym wylewamy na kukurydziano-czekoladowy spód. Odstawiamy do stężenia.

Na krem śmietanowy wylewamy odłożoną część tężejącej galaretki krystalicznej, odstawiamy do całkowitego stężenia. Wykładamy owoce. Przykrywamy je pozostałą tężejącą galaretką.

UWAGI: Jeśli nie zależy Ci na tak wysokim cieście, wykorzystaj np formę 25×25 cm. Możesz też zrobić niższą warstwę owocową, wykładając pokrojone na plasterki truskawki+borówki (w całości) zalane mniejszą ilością galaretki (2 opakowania rozpuszczone w 500 ml gorącej wody).