Makowiec śnieżny
Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami, czas więc pomyśleć o świątecznym menu. Oprócz dań typowo świątecznych, z jajkami w roli głównej, na stole nie może zabraknąć pysznych wypieków. Makowiec śnieżny to wersja makowca na bogato – jest to ciasto biszkoptowe z 3 masami: makową, śmietanową oraz orzechową. W sam raz dla tych, którzy za tradycyjnym zawijakiem makowym nie przepadają. W sam raz na Święta.
Ciasto ze zbioru przepisów siostry Anastazji.
Biszkopt:
- 3 jajka
- 1/2 szkl. cukru
- 1/2 szkl. mąki
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa makowa:
- 250 g mielonego (!) maku – dostępny np w Lidlu
- 80 g drobnego cukru
- 3 białka (uprzednio jajka sparzyć)
- 2 łyżki miodu
- 1/2 szkl. mleka
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
- 150 g bakalii (orzechy, rodzynki, płatki migdałowe, skórka pomarańczowa)
Masa śmietanowa:
- 500 ml śmietanki kremówki
- 250 g serka mascarpone
- 4-5 łyżek cukru pudru
- 2-3 łyżeczki żelatyny
Masa orzechowa:
- 200 g masła
- 80 g cukru pudru
- 150 g mielonych orzechów włoskich
- 1/2 szkl. mleka
- 3 żółtka
- 2 łyżki rumu
Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Stopniowo wsypujemy cukier. Do gęstej, błyszczącej piany dodajemy po 1 żółtku. Na koniec delikatnie łączymy z mąką przesianą z proszkiem do pieczenia.
Przelewamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę (21x32cm lub nieco większa) i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 15 minut.
Wszystkie składniki na masę makową umieszczamy w szerokim rondlu. Dokładnie mieszamy. Podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając. Gdy powstanie gęsta masa, zdejmujemy z palnika.
Żelatynę zalewamy około 1/4 szklanki zimnej wody. Odstawiamy do napęcznienia, po czym podgrzewamy na malutkim ogniu (tylko do rozpuszczenia!).
Schłodzoną śmietankę miksujemy razem z mascarpone oraz cukrem pudrem. Do gęstej masy wlewamy rozpuszczoną żelatynę, miksujemy do połączenia.
Mleko doprowadzamy do wrzenia. Gorącym zalewamy mielone orzechy. Mieszamy. Odstawiamy do przestudzenia.
Miękkie masło ucieramy z cukrem na puch. Dodajemy żółtka, masę orzechową oraz rum. Miksujemy do połączenia.
Na biszkopt wykładamy masę makową, wyrównujemy. Następnie rozprowadzamy masę śmietanową. Kolejną warstwą jest masa orzechowa. Wierzch dekorujemy polewą np z roztopionej czekolady lub inną ulubioną. Dodatkowo można wierzch posypać wiórkami kokosowymi.
Wygląda obłędnie i zapewne tak smakuje. Niestety, wymaga sporo pracy, a we mnie siedzi mały duszek leniuszek i za nic w świecie nie chce odejść. Co robić?
Znam to, też mnie czasem ten duszek-leniuszek dopada 🙂 😉
A ciasto wbrew pozorom całkiem szybko się robi – i masa makowa i śmietanowa są szybkie do zrobienia (połączyć składniki, zmiksować), najbardziej wymagająca z nich jest orzechowa, bo wpierw trzeba i zmielić orzechy i ogrzać masło, ale poza tym – też się szybko robi 😉
Zawsze sobie można przygotowania rozłożyć na dwa dni – pierwszego dnia przygotować biszkopt, zmielić orzechy, a drugiego dnia brać się za masy 🙂
A co z białkami w masie makowej? Wszystko razem do garnka?
Tak wszystkie składniki do garnka i podgrzewamy
A czy koniecznie trzeba dodać zółtka do tej masy orzechowej? Czy można je zastąpić jakimś innym składnikiem? Pozdrawiam 🙂
Przed przygotowaniem mas, jajka należy zanurzyć na łyżce (na około 30 sekund) we wrzącej wodzie.Do masy makowej wykorzystujemy białka, a pozostałe żółtka dodajemy do masy orzechowej. Jeśli nie chce ich Pani dodawać, to można z nich zrezygnować (choć trochę szkoda, bo one i tak zostaną, a dzięki nim masa wychodzi delikatniejsza).
Żelatynę ciepłą dodać do śmietany?
Podgrzewamy na najmniejszej mocy palnika, aż żelatyna się rozpuści. Można ją zahartować, dodając do niej 1 łyżkę śmietany. Jeśli po wymieszaniu nie ma grudek, konsystencja jest jednolita, dodajemy ją w całości do śmietany i miksujemy. Jeśli zrobią się grudki, ponownie podgrzewamy na malusieńkim ogniu.
Czy może być gotowa masa makowa z puszki? Jeśli tak, to również trzeba dodawać białko i bakalie?
Szczerze mówiąc nie wiem, bo dawno już nie używałam takiej masy z puszki i nie pamiętam jaką ma ona konsystencję.
A mak mieli suchy czy wcześniej gotujemy?
Polecam kupić od razu mak mielony (ja do tego ciasta kupowałam w Lidlu, ale w innych sklepach też jest dostępny).
Ciasto zrobił0 furorę w moim domu.
Cudownie 🙂 cieszę się, ze zechciała Pani wrócić tu i podzielić się tą wspaniałą wiadomością 🙂
Czy białka Ubijamy do masy markowej na sztywno
Nie