Sernik Lion – bez pieczenia
Muszę przyznać, iż mam z tą słodkością pewien problem. Poszczególne warstwy smakują wyśmienicie. Całość również komponuje się świetnie. A jednak… niby lekki serniczek jest jak dla mnie odrobinę zbyt ciężki… Muszę go chyba wykonać ponownie, bo póki co nie potrafię się do niego odnieść. Ciągle mam z tyłu głowy: „Pyszny (bo naprawdę jest pyszny), ALE…” 😉
Spód:
- 250 g herbatników kakaowych
- 120 g masła
- 1 i 1/2 kubka ryżu preparowanego (u mnie pół na pół z miodową pszenicą)
- 1/4 szkl. mleka
- 200 g czekolady mlecznej
- 500 g twarogu
- 300 g masła orzechowego
- 300 ml mleka skondensowanego słodzonego
- żelatyna 5 łyżeczek + mleko 1/2 szkl.
- 3/4 szkl. mleka
- 4 łyżki masy krówkowej*
- 100 ml mleka*
- 2-3 łyżki kakao*
- 2/3 szkl. posiekanych orzechów ziemnych
Herbatniki kruszymy na drobny proszek. Masło wkładamy do małego garnuszka i roztapiamy. Po przestudzeniu łączymy z herbatnikami. Powstałą masą wykładamy dno tortownicy (24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia.
W rondelku podgrzewamy mleko. Dodajemy do niego połamaną w kostki czekoladę i mieszamy aż do jej roztopienia. Po lekkim przestudzeniu dodajemy ryż. Mieszamy i wykładamy na herbatnikowy spód.
W misie miksera umieszczamy twaróg. Dodajemy mleko, mleko skondensowane i masło orzechowe. Dokładnie miksujemy. Żelatynę rozpuszczamy w mleku. Odstawiamy na około 10 minut. Po tym czasie żelatynę podgrzewamy do rozpuszczenia ( np w mikrofali ). Dodajemy do masy serowej i ponownie miksujemy. Masę wylewamy na warstwę z ryżu preparowanego.
Mleko podgrzewamy. Dodajemy masę krówkową, cały czas mieszając trzepaczką, aż się rozpuści. Dodajemy kakao i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia. Na koniec dodajemy posiekane orzechy. Całością zalewamy masę serową. Sernik owinięty folią wstawiamy do zamrażarki na noc.
*Do wykonania wierzchniej warstwy proponuję zrezygnować z mleka i kakao, a ilość masy kajmakowej zwiększyć do 1/2 puszki. Należy ją rozsmarować bezpośrednio na serniczku (ewentualnie po wcześniejszym podgrzaniu, by masa łatwiej się rozprowadzała) i obsypać posiekanymi orzechami.
Bardzo lubię serniki, a ten jest rewelacyjny 🙂 Pycha 🙂
Serniki są świetne:) Co prawda jeszcze jakiś czas temu za nimi nie przepadałam, ale coraz bardziej się do nich przekonuję:)
Ewuniu, nie bylo mnie jakis czas na Twoim blogu a tu same pysznosci i nie wiem co mam w pierwszej kolejnosci przygotowac 🙂 serniczek palce lizac!!!
Bardzo Ci dziękuję za ponowne odwiedziny i ciepłe słowa:) Pozdrawiam Cię gorąco:)
Chyba wiem już jaki sernik zrobię następnym razem 😀 Wygląda mega apetycznie *.*
Bardzo się cieszę:)
ale pychotka!
:))
Cudownie wygląda ten serniczek <3
Bardzo dziękuję:)
Dziękuje za wypróbowanie mojego przepisu 🙂 pozdrawiam Kuchnia PauletteS 🙂
O, to ja dziękuję za przepis:) Pozdrawiam również:)
Dziękuje za wypróbowanie i opinię mojego przepisu 🙂 Pozdrawiam Kuchnia Paulettes 🙂
ale dlaczego do zamrażarki?nie do lodówki?
W zamyśle autorki przepisu jest to sernik mrożony właśnie. Jak podaje na swojej stronie (odnośnik do przepisu pod zdjęciami) „Mrożony smakuje jak lody !”. Osobiście również dałam go do zamrażarki, gdyż ostatnia warstwa, ta jakby polewa, wyszła mi dosyć płynna i liczyłam, że pod wpływem bardzo niskiej temperatury nieco zgęstnieje – nie zgęstniała;) W zamrażarce trzymałam ciasto tuż po przygotowaniu, a potem już normalnie, w lodówce. Oczywiście nie jest to zabieg konieczny i jak najbardziej można sernik wstawić od razu do lodówki. Pozdrawiam:)
Ja też lubię słodkości ciacho super zapraszam do siebie na blog w wolnej chwili
Bardzo chętnie:) Tylko proszę zostawić do siebie jakieś namiary;)
Właśnie przygotowywałam ten serniczek i wyszedł smaczniejszy niż myślałam! Wysyłam linka moim przyjaciółkom!
Cudownie!! Bardzo się cieszę, że smakuje:) Dziękuję za komentarz:) Pozdrawiam!
Jaki twaróg najlepiej dac? Nigdy nie robilam sernika a chcialabym, zeby dobrze wszytko wyszlo. Jakiego Pani dodala?
Nie pamiętam dokładnie, którego twarogu użyłam do tego konkretnego przepisu, natomiast ja zawsze używam twarogu sernikowego w wiaderku z Piątnicy, Wieluń Mój ulubiony, ewentualnie twaróg sernikowy Pilos z Lidla;) Wszystkie serniki jakie upiekłam, powstały właśnie z jednego z tych 3 wymienionych (z przewagą jednak tych dwóch pierwszych;) ). I żadna ze mnie Pani. Ewa jestem:) Powodzenia w przygotowaniu serniczka:)
Twarog jaki najlepiej w kostce i samemu zmielic czy lepeiej gotowy w wiaderku. Pozdrawiam
Ja preferuję i zwykle używam tylko tych z wiaderka (Piątnica, Wieluń). W przypadku tego przepisu minusem jest to, że zostanie nam połowa sera. Jeśli więc w najbliższym czasie nie planujesz kolejnego małego serniczka, można kupić taki w kostce i zmielić go trzykrotnie, też powinno wyjść dobrze. Pozdrawiam również:)
Czy herbatniki wyszły wam zbite? U mnie się rozsypuja?, czy nie powinno się ich wymieszać z masa z czekolady i ryżu?
Czy użyła Pani odpowiednią ilość masła? Może było go ciut za mało? Teoretycznie roztopione masło powinno zespolić herbatnikowy spód, a masa z czekolady dodatkowo go zabezpieczyć. U mnie troszeczkę się kruszyło, ale minimalnie, tak, że dało się ukroić kawałek. Mam nadzieję, że mimo problemów ze spodem, ciasto Pani smakowało:)
Ps. Następnym razem, dla pewności, można minimalnie zwiększyć wymienioną w składnikach ilość masła. Postępujemy jak w przepisie. Wykładamy herbatnikowy spód, a na to masa z ryżu i czekolady – nie mieszamy razem tych mas.
Droga Ewo kusi mnie ten sernik od dawna i chyba dziś go zrobię. Możesz podać w gramach ilość ryżu?
Bardzo mi przykro, ale na chwilę obecną nie mam na stanie preparowanego ryżu/miodowej pszenicy, by móc je zważyć. Myślę jednak, że ryżu to będzie około 30-35g. Pszenica powinna być nieco cięższa, czyli półtorej szklanki powinno ważyć około 50g – tak na oko.
Ewo, podobnie jak Ty mam problem z tym sernikiem. Niby dobry a jednak coś nie tak. Warstwa z ryżem wyszła mi twarda. Polewa podobnie jak Twoja nie ma konsystencji twardej ale też nie spływa. Ogólnie ok.
„Niby dobry a jednak coś nie tak”. Dokładnie tak samo o nim myślę.
Jeśli chodzi o wierzchnią warstwę, to myślę, że najlepiej pominąć mleko i kakao i wyłożyć po prostu 1/2 puszki masy kajmakowej, a wierzch obsypać posiekanymi orzechami. Ta opcja będzie zdecydowanie „pewniejsza”;)
Pozdrawiam!
Zrobiłam…z tym że zmodyfikowałam,zamiast ryżu preparowanego dałam płatki kukurydziane wymieszane ze słonecznikiem..a zamiast orzechów ziemnych,orzeszki nerkowca..
Dla mnie to deser ,nie ciasto trochęza słodki ale to już wiedziałam po liście składników.
Ogólnie smaczny ale jakiś taki ciężki…