Serowe cappuccino – bez pieczenia
Lubię tego typu serniczki na zimno. Robi się je „raz-dwa”, a smakują bardzo dobrze.
Jedyne co mogłabym zarzucić mojemu wykonaniu, to zdecydowanie zbyt mocno nasączyłam biszkopty na spodzie serniczka, przez co były, jak na mój gust, zbyt mokre, a za mało te na wierzchu, ale – wszystko do dopracowania;)
- 200 g miękkiego masła
- 500 g twarogu sernikowego (u mnie Piątnica z wiaderka)
- 3 żółtka
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 i 3/4 szkl. mleka w proszku pełnego
- 3 łyżki żelatyny
Dodatkowo:
- 2 op. okrągłych biszkoptów
- 1/2 szkl. przegotowanej, gorącej wody
- 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 1 płaska łyżeczka cukru
- 1/3 szkl. mleka
- gorzkie kakao
Kawę i cukier zalewamy gorącą wodą, wlewamy mleko, mieszamy. Studzimy.
Na dnie wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (21x28cm lub nieco mniejszej) rozkładamy nasączone w kawie biszkopty (zanurzamy je dosłownie na kilka sekund, a najlepiej nasączamy za pomocą pędzelka).
Żółtka miksujemy z cukrem pudrem na parze – umieszczamy składniki w metalowej misce, a tę kładziemy na garnku wypełnionym niewielką ilością lekko gotującej się wody, w taki sposób, by dno miski nie stykało się z taflą wody. Miksujemy na niewielkich obrotach miksera, aż do uzyskania jasnej, gęstej masy. Lekko studzimy.
Żelatynę zalewamy niewielką ilością zimnej wody, odstawiamy do napęcznienia. Następnie podgrzewamy na małym ogniu, tylko do rozpuszczenia.
Miękkie masło ucieramy na puch. Dodajemy masę żółtkową. Następnie, nie przerywając miksowania, dodajemy po 1 łyżce twaróg na zmianę z mlekiem w proszku. Na samym końcu wlewamy rozpuszczoną żelatynę. Miksujemy do połączenia.
Masę serową rozprowadzamy na biszkoptach, wyrównujemy. Na wierzchu rozkładamy kolejną warstwę nasączonych kawą biszkoptów. Schładzamy.
Przed podaniem możemy oprószyć wierzch ciasta gorzkim kakao.
Witam, przepis mega apetyczny, chętnie skosztowałabym ? ale mam pytanie, czy można pominąć żółtka?
Żółtka nadają serniczkowi pewnego rodzaju delikatności, czy też puszystości, ale jak najbardziej można je pominąć.
Dziękuję za zainteresowanie przepisem i życzę smacznego 🙂
super wygląda to ciasto
jest też bardzo fajne w smaku 🙂
Boskie, cudowne! <3 Jestem oczarowana <3 Mniam 🙂
jejku, dzięki za tak miłe słowa 😀
Pyszności, deser wygląda niesamowicie apetycznie 🙂
Bardzo dziękuję, to naprawdę bardzo fajny deser 🙂
Witam czy żółtka muszą być koniecznie ucierane nad parą wodną? Nie mogę normalnie utrzeć?
Witam. Żółtka ubite na parze mają zupełnie inną konsystencję (są gęściejsze), dodatkowo zabezpieczamy się przed jedzeniem, w serniku bez pieczenia, surowych żółtek. Jest to zabieg, który polecam, aczkolwiek jeśli Pani chce można dodać do ucieranego sernika surowe żółtka (należy jednak wcześniej zanurzyć jajka na około 10 sekund we wrzącej wodzie, by je sparzyć).
Wygląda cudownie i pewnie też tak smakuje ?
Tak, tutaj wygląd idzie w parze ze smakiem 🙂
Mam pytanie.Nie lubię mleka w proszku a w związku z tym czy w serniczku jest ono wyczuwalne?
Niestety, ale daje się wyczuć jego smak. Nie przychodzi mi do głowy nic, czym można by je zastąpić, bo nie dość, że wpływa ono na smak serniczka (dla tych, co lubią), to jeszcze ma ono wpływ na jego konsystencję.
Dzis robilam. Ciasto takie jak lubie. Pyszne i latwe w wykonaniu. Ja bym tylko na nastepny raz zrobila z 1 kg sera. Robilam w kwadratowej blaszce 25 cm i wyszlo dosc niskie. Ale smak super! I konsystencja tez fajna bo jest kremowy a nie galaretowaty jak to czasem bywa z sernikiem na zimno.
Polecam!
Ciasto faktycznie nie jest zbyt wysokie, ale bardzo się cieszę, że smakowało.
Dziękuję serdecznie za wiadomość 🙂
Już kiedyś robiłam to ciasto i moim zdaniem żelatyna jest tu zbędna , ponieważ po jej dodaniu ciasto szybko gęstnieje i potem jest problem z rozprowadzeniem masy serowej . Wystarczy to mleko w proszku bo i tak ciasto jest gęste. Takie jest moje zdanie, ale każdy robi jak lubi. Ja akurat bardzo uwielbiam takie ciasta 🍰
Dziękuję za Twoją opinię – takie rady zawsze są mile widziane 🙂