Ciasto śmietankowo-wiśniowe – bez pieczenia

Smakowite ciasto bez pieczenia. Przygotowane na bazie śmietanki z mascarpone, przełożone warstwą wiśni w galaretce.

Słodko-kwaśne. Lekkie. Pyszne.

szklanka = 250 ml

  • 200 g herbatników
  • 1 kg mrożonych wiśni
  • 500 ml śmietanki 30%
  • 500 g mascarpone
  • 2 op. galaretki wiśniowej
  • 2 op. galaretki przezroczystej

Na dnie wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (21x28cm) rozkładamy warstwę herbatników.

Wiśnie umieszczamy w rondelku, wlewamy 2/3 szklanki wody i doprowadzamy całość do wrzenia. Zdejmujemy z palnika i dodajemy suche galaretki wiśniowe. Dokładnie mieszamy aż do rozpuszczenia. Odstawiamy do całkowitego schłodzenia.

Galaretki przezroczyste rozpuszczamy, każdą osobno, w 1 szklance gorącej wody (można przygotować je w kilkunastominutowych odstępach). Jedną z nich odstawiamy do zlewu wypełnionego zimną wodą, drugą pozostawiamy na blacie.

W misie miksera umieszczamy 250 ml schłodzonej śmietanki oraz 250 g mascarpone. Miksujemy do połączenia. Na końcu dodajemy zimną, lecz wciąż płynną, galaretkę przezroczystą (tą schłodzoną), miksujemy do połączenia.

Przygotowaną masę rozprowadzamy na herbatnikach. Wstawiamy do lodówki do stężenia. Następnie na masie rozkładamy przestudzone (!) wiśnie. Ponownie wstawiamy do lodówki.

W misie miksera umieszczamy pozostałą schłodzoną śmietankę i mascarpone. Miksujemy do połączenia. Dodajemy drugą schłodzoną galaretkę krystaliczną (nie powinna zbyt mocno stężeć). Miksujemy do połączenia. Masę od razu wykładamy na wiśnie, wyrównujemy.

Na wierzchu rozkładamy drugą warstwę herbatników.

Inspiracja: https://to-co-lubie-gotuje.pl/ciasto-z-wisniami-bez-pieczenia/