Wyciskarka czy blender – Co bardziej Ci się przyda?

Zarówno wyciskarki wolnoobrotowe, jak i blendery kielichowe stanowią niezwykle pomocny sprzęt małego AGD. Dzięki nim zrobisz we własnym domu pożywne soki lub koktajle. Zakładając jednak, że chcesz mieć jedno z tych urządzeń – które jest lepsze i dlaczego? Właśnie to postaram się wyjaśnić Ci w poniższym artykule.

Rozważając pojedynek wyciskarka kontra blender, prześledzimy wspólnie najważniejsze aspekty i to, jak oba urządzenia w nich wypadają. Po takiej lekturze bez problemu podejmiesz decyzję, kupując sprzęt, który rzeczywiście Ci się przyda.

Wyciskarka czy blender – ceny

Nie ukrywajmy – o zakupie danego sprzętu często decyduje budżet. Wiele osób marzy o posiadaniu wielu przydatnych sprzętów kuchennych, lecz czasem pieniędzy nie starcza na zakup ich wszystkich.

W analizie cen pomogły mi 2 materiały, a mianowicie obszerne rankingi urządzeń, które uwzględniają sprzęt z różnych segmentów cenowych:

Jak widzisz, zakres cenowy wyciskarek to prawdziwy miszmasz. Dostępne do kupienia są modele do 500 zł, ale te topowe to wydatek przekraczający nawet 2000 zł. Im wyższa cena, tym wyższa wydajność wyciskania (więcej soku, sucha pulpa), a i sprzęt wytrzyma wiele długich lat.

Średnia cen blenderów kielichowych wypada korzystniej. Spoglądając na modele próżniowe i wysokoobrotowe, czyli najlepiej działające (próżnia daje bardziej aksamitną konsystencję, zachowuje więcej witamin i polepsza świeżość koktajlu), wydasz maksymalnie 1200 zł. Jeśli odpuścisz próżnię, to wysokoobrotowy blender (czyli ten, który poradzi sobie z twardszymi składnikami czy kostkami lodu) zakupisz nawet do 500 zł.

Różnica wydaje się być wyraźna. Przejdźmy do kolejnych punktów tej analizy.

Wyciskarka czy blender – zastosowanie

Sprawa w teorii jest prosta – upraszczając można powiedzieć, że wyciskarka robi sok, a blender koktajle. Ogólnie biorąc, oba przysmaki są smaczne i zdrowe, używasz w końcu świeżych warzyw i owoców, które lubisz.

Koktajle dają Ci możliwość użycia różnych płynów – wody, mleka, jogurtu, kefiru itp. Nie ma tu większych ograniczeń co do miksowanych składników: mnóstwo owoców i warzyw, również bardzo miękkich lub liściastych.

Wyciskarka jest bardziej wybredna. Większość modeli nie radzi sobie zbyt dobrze z bardzo miękkimi składnikami o niewielkiej zawartości wody, np. bananem. Niektóre gorzej obsługują liściaste warzywa, a sporo zależy od metody użytkowania – polecam cierpliwe, wolne wyciskanie i rotowanie składnikami (raz twardszy, raz miększy lub liściasty).

Ale w tym wszystkim pamiętaj o jednym – sok zazwyczaj będzie miał więcej enzymów i wartości odżywczych niż koktajl, który z kolei bardziej zaspokaja głód.

To tak naprawdę kwestia gustu, co lubisz bardziej pić – soki czy koktajle?

Pamiętaj przy tym o utrzymywaniu świeżości. Włożony do lodówki sok dłużej utrzyma wartościowy skład i konsystencję niż koktajl… chyba że masz blender próżniowy, który zmniejsza proces utleniania.

Odchodząc od głównych zastosowań, są także te dodatkowe. Na upartego w wyciskarce zrobisz też smoothie lub koktajl. Nie będzie może to tak łatwe, szybkie i jakościowe, ale jest możliwe. Do tego przecier czy mus. Niektóre modele są przystosowane do mielenia mięsa czy robienia puree warzywnego.

Blendery przydadzą się z kolei do kruszenia lodu bądź mieszania zup. A w obu tych urządzeniach zazwyczaj możliwe będzie przygotowanie lodów lub shake’a.

Wyciskarka czy blender – użytkowanie

Wydaje się, że użytkowanie w przypadku blendera jest łatwiejsze. Wrzucasz wszystko do kielicha i miksujesz odpowiedni czas. Musisz zadbać jedynie o 2 rzeczy: nie przekraczać wskaźnika maksymalnej pojemności i dolać wystarczającą ilość płynu, aby ostrze się nie tępiło.

Wyciskanie soku w wyciskarce trwa dłużej. Przypominając zalecenia z poprzedniego punktu: rotuj składnikami i cierpliwie czekaj, aż kawałek produktu zostanie zmiażdżony przez wał ślimakowy. Zwiększysz wydajność swojej wyciskarki i unikniesz zablokowania jej.

Ale jest jeszcze coś… przygotowanie składników.

Składniki wrzucane do blendera musisz najpierw obrać, wypestkować, a najlepiej jeszcze je pokroić.

Korzystając z wyciskarki, nie musisz wszystkiego obierać (a konkretniej tego, co ma jadalną skórkę). Ba, niektórzy nie obierają nawet owoców z nieco grubszymi skórkami, których normalnie się nie je, np. kiwi. Również mniejsze pestki nie stanowią w tym wypadku problemu.

Wyciskarka czy blender – kultura pracy

Wyciskarki mają silniki, których pracę dokładnie usłyszysz. Do tego miażdżenie niektórych składników powoduje chrupnięcia, a nawet piszczenie. Mimo tego blendery są dużo głośniejsze, co może irytować. Im wydajniejszy blender, tym donośniej pracuje i nie da się tego ominąć.

Wyciskarka czy blender – mycie

Kwestia mycia nieco lepiej wypada w blenderze, który ma prostszą konstrukcję, a i często funkcję szybkiego mycia. Rozkładanie i mycie wyciskarki trwa dłużej, choć producenci mocno się starają, aby konserwacja ich sprzętu nie zabierała Ci zbyt wiele cennego czasu.

Podsumowanie

Wszystko opiera się o to, czy bardziej pasują Ci naturalne soki czy koktajle. Oba przysmaki są smaczne, ale soki nieco zdrowsze.

Pomijając właściwości zdrowotne i upodobania smakowe, pamiętaj o reszcie cech, o których była mowa w artykule.

Wyciskarki są zazwyczaj droższe. Mimo że radzą sobie one z wieloma składnikami, blender przebija je, miksując także te bardzo miękkie. Łatwiej się go myje i użytkuje. Z drugiej strony wyciskarka zmiażdży i przerobi na sok produkty z jadalnymi skórkami, a głośność jej pracy nie jest tak irytująca. Szybkość mycia zależy już ściśle od danego modelu wyciskarki lub blendera.

Pamiętaj również, że tak naprawdę oba urządzenia świetnie się uzupełniają. Mając je pod ręką, nie wpadniesz w rutynę, pijąc ciągle tylko soki lub tylko koktajle. Wybierając produkty premium, kwota za topową wyciskarkę i blender może wynieść łącznie nawet 3500 zł, ale i do 1000 zł na upartego dasz radę skompletować taki duet.

O różnicach w jakości danego sprzętu co do jego ceny dużo powiedzą Ci rankingi, które zostały podrzucone w akapicie o cenach. Wtedy bez problemu oszacujesz jakiej klasy sprzęt Cię zadowoli.


Artykuł zewnętrzny/wpis sponsorowany