Wiśniowiec siostry Anastazji
Przepyszne ciasto! To Wam powiem już na wstępie 🙂
Dałam odrobinę mniej kwaśnej śmietany do kruchego ciasta i podmieniłam w przepisie zwykły krem budyniowy na taki o smaku cytrynowym i muszę powiedzieć, że wyszło wyśmienicie.
Ciasto jest pyszne. W samym cieście kruchym nie ma ani łyżeczki cukru. Całą słodycz ciasta uzyskujemy z bezy z dodatkiem wiśniowego kisielu oraz słodko-kwaśnej cytrynowej masy. Do tego delikatny biszkopt i pyszne wiśnie z kompotu. Ciasto jest orzeźwiające, nie przesłodzone. Dobrze się kroi i ładnie wygląda. Krótko mówiąc jest świetne!
Biszkopt:
- 4 jajka
- 5 łyżek cukru
- 4 lekko kopiaste łyżki mąki tortowej
- 1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki oleju
Ciasto kruche:
- 250 g masła
- 4 żółtka
- 1/2 szkl. kwaśnej śmietany
- 3 szkl. mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Piana:
- 6 białek
- 1 szkl. cukru (lub nieco mniej, jeśli wolicie mniej słodkie wypieki)
- 1 duży kisiel wiśniowy (58g)
Dodatkowo:
- 1 l wiśni w kompocie
Masa budyniowa:
- 1 i 1/3 szkl. wody
- około 2/3 szkl. soku cytrynowego (u mnie z 3 cytryn)
- 2 budynie śmietankowe bez cukru
- 200 g masła
- 2 żółtka
- niepełna szklanka cukru (około 170g)
Wiśnie osączamy na sicie.
Białka ubijamy na sztywno. Stopniowo dodajemy cukier. Następnie dodajemy po 1 żółtku, cały czas miksujemy. Wlewamy olej. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszając szpatułką łączymy z pianą jajeczną. Wylewamy do formy (21x28cm) wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na około 15-20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Studzimy.
Na stolnicę przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodajemy zimne masło starte na dużych oczkach tarki, siekamy z mąką. Następnie dodajemy żółtka oraz śmietanę. Wyrabiamy gładkie ciasto. Dzielimy je na 4 części. Schładzamy w lodówce przez około 35-40 minut.
Składniki na pianę dzielimy na połowę. Trzy białka ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo dodajemy około 1/2 szkl. cukru. Na samym końcu dodajemy połowę proszku kisielowego, miksujemy do połączenia.
Blaszkę (21x28cm) wykładamy papierem do pieczenia. Na dnie rozprowadzamy 1 część przygotowanego ciasta. Posypujemy połową wiśni. Następnie rozprowadzamy przygotowaną pianę. Na wierzch wykładamy startą na tarce 2 część ciasta.
Pieczemy około 35-40 minut (do zarumienienia) w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
W taki sam sposób przygotowujemy drugą część ciasta.
Z wyszorowanych i sparzonych cytryn wyciskamy sok. Powinniśmy otrzymać mniej więcej 2/3 szkl. soku.
Do szklanki z sokiem dolewamy wodę (do pełnej szklanki) i razem z 1 pełną szklanką wody przelewamy do rondelka. Mieszamy.
Z rondelka odlewamy mniej więcej 1/2 szklanki (wody z cytryną) i mieszamy z żółtkami oraz proszkiem budyniowym.
Pozostałą wodę razem z cukrem doprowadzamy do wrzenia. Na gotującą się wodę wlewamy wcześniej przygotowaną mieszankę budyniowo-żółtkową i gotujemy jak budyń. Odstawiamy do schłodzenia.
Miękkie masło ucieramy na puch. Stopniowo dodajemy zimny budyń. Powstałą masę dzielimy na połowę.
Składamy w następujący sposób: Ciasto z wiśniami – połowa masy – biszkopt – druga połowa masy – ciasto z wiśniami.
Uwagi: ciasto kruche najlepiej rozkłada się do blaszki dobrze schłodzone. Przygotowanie ciasta proponuję więc zacząć od zrobienia właśnie jego – gdy kruche ciasto chłodzi się w lodówce, przygotowujemy i pieczemy biszkopt.
Efektowne ale chyba sporo przy nim pracy?
Jak to przy ciastach przekładanych, warstwowych bywa trzeba przejść przez kilka etapów przygotowań. Ja to lubię, więc korci mnie, aby napisać, że robi się szybko, ale wiem, że nie każdy może podzielać moją opinię 🙂
Ciasto faktycznie jest przepyszne i robię je od lat ale nie ma tam żadnego biszkopta (psujesz tym cały smak tego ciasta) są natomiast 3 kruche placki z pianką i wisniami przełożone kremem i to jest oryginalne ciasto św. Jakuba
Może dlatego w książce siostry Anastazji widnieje pod nazwą Wiśniowiec ?? Chciałam uniknąć komentarzy, że to ciasto sw Jakuba, dlatego dałam i taką i taką nazwę, ale jeśli w tamtym nie ma biszkoptu, to muszę ją zmienić ?
A ja piekłam oryginalne ciasto Jakuba i nie zachwyciło mnie smakiem, ale o gustach się nie dyskutuje. To natomiast chętnie wypróbuję.
O, to tym bardziej ciekawa jestem czy będzie smakowało 🙂
Przepis notuję i mam zamiar zaskoczyć gości na urodzinowym spotkaniu, które chyba będzie musiało być odłożone w czasie.
W każdym razie wygląda na nieziemsko smaczne.
Pozdrawiam:)
Będzie mi niezmiernie miło Dorotko :*
Mam nadzieję, że to odizolowanie potrwa jak najkrócej
Czy zamiast wiśni mogą być czereśnie z kompotu?
Mogą być
Pięknie wygląda. Myślę ze zrobię je jak będą wiśnie ale w wersji bez biszkopta .
Ktoś zasugerował, że ten biszkopt psuje cały efekt, ale nie sądzę, że ta osoba jadła ciasto w tej wersji 😉 ja z kolei nigdy nie robiłam i nie jadłam ciasta św. Jakuba, czyli bez biszkoptu 😉 Wydaje mi się jednak, że z biszkoptem wychodzi super, tak tylko pisze 🙂 Oczywiście niczego nie narzucam i jak najbardziej zachęcam do wprowadzania zmian 🙂
Podzielam zdanie Pań źe biszkopt absolutnie jest niepotrzebny. Właśnie zrobiłam wieczorem i teraz konsumuję. Za wysoki. Biszkopt suchy pomimo źe lekko nasączyłam. Poza tym wspaniały!
Ewo ja ne lubię biszkoptów, nie jem tortów ani ciast biszkoptowgch przekladanych masami dlatego tak napisałam. ☺
Rozumiem, to faktycznie nie ma co pchać tam tego biszkoptu 😀
Ma przede wszystkim smakować 🙂
Wygląda pięknie 🙂 Spróbuję tak jak proponujesz z biszkoptem i zobaczymy jak wyjdzie, ale już mam przeczucie, że będzie pysznie 🙂
Nie ma innej opcji 🙂 <3
Ile porcji takich jak na zdjęciu wychodzi z przepisu? Wygląda apetycznie ?
To ciasto na średniej wielkości blaszkę o wymiarach 21x28cm. Ciasto jest wysokie i fajnie się kroi. Ile porcji? Nie pamiętam 🙂 Na oko, obstawiam około +/- 15-20 kawałków?
Uwielbiam takie ciasto do kawy 🙂
Ciasto wygląda przepięknie. Mam tylko pytanie do tej masy budyniowej robi się ja na wodzie a nie na mleku?
Dokładnie tak, na wodzie z sokiem z cytryny.
Zrobione ale już widzę że pianka wyszła sina a nie taka piękna różowa 🙄 jestem bardzo ciekawa smaku bo budyń mnie zaskoczył swoim smakiem.
Piękne ciasto i napewno smakowite 🙂 czy do kruchego ciasta idzie cukier ?
Ja nie dawałam cukru do kruchego ciasta 🙂