Trufle kokosowo-daktylowe z tofu

Dzisiejsza propozycja może być dla niektórych z Was niemałym zaskoczeniem. Tofu do deseru?! No tak! Okazuje się, że tofu to składnik, który może być wykorzystywany do przeróżnych posiłków, począwszy od śniadań, poprzez dania główne, przekąski, a na deserach skończywszy.

Przyznam się Wam, że do tej pory sama miałam dość ograniczoną wizję tego, do czego wykorzystać ten sojowy produkt. Moje spojrzenie na ten składnik odmieniło się z chwilą sięgnięcia po książkę Amelii Wasiliev „Tylko tofu”. To właśnie z niej pochodzi poniższy przepis. W książce znajdziecie go pod nazwą: kulki z tofu i słonym karmelem. Ja zmieniłam u siebie na blogu na taką nazwę, bo bardziej mi ona odpowiada.

Jak można się domyśleć, książka w całości poświęcona jest przepisom na bazie lub z dodatkiem tofu. Znajdziecie ich tam ponad 60. Biorąc pod uwagę, że większość osób nie ma na tofu pomysłu, myślę, że to sporo.

Układ książki jest bardzo spójny. Każdy przepis zamieszczony jest na dwóch stronach, z czego na jednej znajduje się lista składników i zdjęcie produktów, druga z kolei zawiera zdjęcie gotowej potrawy i sposób wykonania. Zdjęcia są bardzo estetyczne, a przepisy szybkie i proste.

Jeżeli tofu nie jest Ci znane, lub uważasz, że jest niesmaczne, spróbuj go jeszcze raz! Moim zdaniem z tofu jest jak ze szpinakiem – nieodpowiednio przygotowane może zniechęcić, ale przy odpowiednim przepisie może też zachwycić i sprawić, że częściej sięgnie się po ten bogaty w żelazo i białko produkt.

  • 60 g tofu jedwabistego (ja miałam bio tofu z Lidla)
  • 75 g wiórków kokosowych
  • 8 daktyli medjool
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • szczypta soli morskiej

Do wysokiego naczynia wkładamy daktyle bez pestek, tofu oraz ekstrakt waniliowy, miksujemy za pomocą blendera aż do otrzymania masy o gładkiej konsystencji. Dodajemy wiórki kokosowe oraz szczyptę soli i ponownie krótko miksujemy, Z otrzymanej masy formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego (u mnie po około 18 g).

Gotowe kuleczki możemy dodatkowo obtoczyć w wiórkach kokosowych czy polać je polewą czekoladową. U mnie solo.