Orzechowe choinki z ciasta francuskiego

Coś Wam zdradzę. Te choinki początkowo miały być na wytrawnie, ale w ostatniej chwili zmieniłam zdanie i postanowiłam przygotować je w słodkiej wersji. I to była najlepsza decyzja tego dnia!

Orzechowe choinki wyszły tak pyszne, że powstrzymywałam się, by nie zjeść wszystkich sama 🙂

Podałam je polane Miodem Manuka. To fantastyczny miód, który pozyskiwany jest z rosnącego w Nowej Zelandii krzewu o nazwie manuka (nazywanego też przez Australijczyków krzewem herbacianym). Ze względu na swoje walory smakowe, a także aspekty zdrowotne (posiada m.in. właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne). jest on jednym z najbardziej pożądanych miodów na świecie.

Miód Manuka, odkąd zaobserwowano korzyści z jego spożywania, stał się przedmiotem wielu badań naukowych. Odkryto wówczas substancję o nazwie methylglyoxal (w skrócie MGO), która występuje naturalnie w miodach Manuka.

Kupując miód Manuka na każdym słoiczku możemy zaobserwować to oznaczenie. Im wyższe MGO ™ (poziom methylglyoxalu), tym wyższa jakość i lepsze właściwości, a co za tym idzie wyższa cena.

Na rynku dostępne są miody Manuka MGO 30+, MGO 100+. MGO 250+, MGO 400+ i MGO 550+.

Zaleca się spożywanie miodu Manuka w czystej formie, najlepiej na czczo w ilości 2-3 łyżeczek lub po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem. Można go także włączyć do posiłków. Mnie miód Manuka osładzał ostatnimi dniami różne posiłki. Podawałam go razem z placuszkami śniadaniowymi, do omletu, z naleśnikami, na chlebku czy nawet przygotowałam z nim deser. Jeźeli ktoś lubi herbatę osłodzoną miodem, należy pamiętać, by nie dodawać go do wrzątku, gdyż straci swoje właściwości.

  • 1 op. ciasta francuskiego xl (lub 2 mniejsze opakowania)
  • 100 g masła
  • 1/2 – 2/3 szkl. cukru pudru
  • 1 jajko
  • 100-110 g mielonych orzechów
  • dodatkowo: miód Manuka MGO™ 100+ Nektarowy

Miękkie masło ucieramy z cukrem pudrem na puch. Dodajemy jajko, miksujemy do połączenia. Na końcu dodajemy mielone orzechy.

Ciasto francuskie rozwijamy. Rozprowadzamy na nim masę orzechową.

Ciasto francuskie składamy na pół (lub przykrywamy je drugim ciastem, jeżeli mamy 2 opakowania), lekko dociskamy i kroimy na około 2-2,5 cm pasy.

Pasy z ciasta francuskiego składamy w harmonijkę na kształt choinki. Powstałą choinkę nabijamy na patyczek do szaszłyków (można pominąć). Układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30-35 minut.

Przed podaniem polewamy niewielką ilością miodu Manuka.

Wpis sponsorowany