Brazylianka
Bardzo dobre ciasto. Miodowe, przełożone warstwą jabłeczną oraz budyniem. Idealne w okresie jesiennym. Istotnym faktem jest jednak to, że aby ciasto w pełni smakowało, musi odstać przynajmniej jeden dzień. Wówczas miodowe blaty robią się mięciutkie i wtedy też ciasto jest najlepsze.
Ciasto miodowe:
- 500 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 100 g masła
- 4 łyżki płynnego miodu
- 2 płaskie łyżeczki sody
- 250 g cukru pudru
- kwaśna śmietana (tylko tyle, by ciasto nie było „suche”, u mnie wystarczyły 2 płaskie łyżki )
Wszystkie składniki łączymy i wyrabiamy elastyczne ciasto. Dzielimy je na 3 równe części. Blachę o wym. 22 x 32 cm wykładamy pergaminem. Pierwszą częścią ciasta wylepiamy dno blaszki (można też rozwałkować) i wstawiamy na ok. 20 minut do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. W ten sam sposób pieczemy dwa pozostałe blaty.
Krem budyniowy:
- 2 szklanki mleka
- 160 g cukru
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 250 g masła
- 1 op. cukru waniliowego
Odmierzamy półtorej szklanki mleka i wraz z cukrem i cukrem wanilinowym stawiamy na palnik. W pozostałym mleku rozrabiamy obie mąki. Wylewamy przygotowaną mieszankę na gotujące się mleko i stale mieszając, gotujemy około 1-2 minuty, do zgęstnienia budyniu. Odstawiamy. Miękkie masło ucieramy do białości. Stopniowo, łyżka po łyżce dodajemy zimny budyń.
Masa jabłkowa:
- 1 kg jabłek
- 1 op. galaretki cytrynowej lub pomarańczowej
Obrane jabłka trzemy na dużych oczkach tarki. Przekładamy do rondelka i dusimy na średnim ogniu około 10-15 minut. Galaretkę rozpuszczamy w 1/4 szklanki wrzątku. Dodajemy do jabłek. Odkładamy na chwilę do stężenia.
Na pierwszy blat ciasta wykładamy przygotowaną masę budyniową. Przykrywamy drugim blatem miodowym. Na niego dajemy tężejącą masę jabłkową i przykrywamy ostatnim blatem. Wierzch oblewamy polewą czekoladową.
Polewa:
- 100 g masła
- 8 łyżek cukru
- 2-3 łyżki kakao
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Do roztopionego masła dodajemy cukier i kakao, podgrzewamy do czasu rozpuszczenia się cukru. Dodajemy mąkę ziemniaczaną, mieszamy do momentu uzyskania polewy o gładkiej i świecącej konsystencji.
Źródło: „103 ciasta siostry Anastazji” z podwojoną ilością składników na krem budyniowy