Sos czosnkowy

Mój ulubiony sos czosnkowy. Długo robiłam taki zwykły majonez z czosnkiem, ewentualnie z dodatkiem jakiejś śmietany do rozrzedzenia, ale kiedy do sosu dodałam zioła prowansalskie, sól, pieprz, a śmietanę zastąpiłam jogurtem greckim, lub w razie jego braku zwykłym naturalnym, zmiany te pozwoliły uzyskać całkiem inny wymiar smaku. Niby proste i oczywiste, a jednak sama długo żyłam w nieświadomości. Dlatego jeżeli ktoś jeszcze robi sosik bez dodatku przypraw, zachęcam do zmian;)

sosczosnkowy

  • majonez
  • jogurt naturalny/grecki lub gęsta, kwaśna śmietana 18%
  • kilka ząbków czosnku
  • zioła prowansalskie
  • sól, pieprz

Do  garnuszka wkładamy majonez (ja przyzwyczajona do sosu na bazie majonezu daję go zwykle więcej, niż jogurtu, ale ilość można sobie dowolnie/pod siebie/ modyfikować np. 3 łyżki majonezu 2 łyżki jogurtu/śmietany, lub odwrotnie:) Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (u mnie zwykle 2-3 ząbki, choć tutaj również wiele zależy od wielkości jak i „mocy” samego czosnku – warto dodawać po 1, próbować i ewentualnie dodać jeszcze). Rozmieszany ze sobą majonez z jogurtem i czosnkiem doprawiamy sporą szczyptą ziół prowansalskich, solą i pieprzem. Można dodać też szczyptę cukru pudru. I gotowe:)

Podajemy do różnego rodzaju mięs z grilla, nuggetsów, lub nawet jako sos do sałaty lodowej do obiadu (choć wówczas lepiej użyć większej ilości jogurtu + odrobina majonezu;)