Tres Leches 2

Ciasto Tres Leches, to ciasto nasączane po upieczeniu 3 rodzajami mleka – zwykłym, skondensowanym słodzonym i skondensowanym niesłodzonym. Śmiało mogę napisać, że to jedno z moich ulubionych ciast! Słodkie, niezwykle mięciutkie i zdecydowanie najbardziej wilgotne ze wszystkich. Konsystencją przypomina nieco chlebowy pudding, ale taki w najlepszym wydaniu. Pianka ze śmietanki jest dopełnieniem lekkości i delikatności.

Jeden przepis na ciasto Tres Leches jest już od lat na blogu, natomiast dzisiaj przedstawiam kolejną jego wersję, tym razem ze składnikami przygotowanymi na nieco mniejszą blaszkę (18x28cm).

Ciasto:

  • 5 jajek
  • 200 g cukru (podzielone na 150 i 50 g)
  • 130 g mąki pszennej tortowej
  • 1 kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia
  • 80 ml mleka 3,2%
  • 1 łyżeczka ekstraktu
  • szczypta soli

Do nasączenia:

  • 180 g słodzonego mleczka skondensowanego (z puszki)
  • 270-280 ml niesłodzonego mleka zagęszczonego (kartonik)
  • 50 ml mleka 3,2%

Śmietanka:

  • 330 g śmietanki 30%, schłodzonej
  • 1-2 łyżki cukru pudru, do smaku
  • 1 op. śmietan-fix

Ciasto:

Żółtka oraz 150 g cukru ucieramy przez około 7 minut. Kiedy masa nabierze jaśniejszej barwy i wyraźnie zgęstnieje wlewamy mleko (w temp. pokojowej) oraz ekstrakt waniliowy, krótko miksujemy. Następnie dodajemy składniki suche: mąkę, proszek do pieczenia oraz szczyptę soli. Delikatnie mieszamy szpatułką lub miksujemy krótko na najniższych obrotach (ja przygotowałam ciasto w mikserze planetarnym, przy użyciu końcówki do ucierania).

Osobno ubijamy na sztywną pianę białka. Stopniowo dodajemy do nich pozostały cukier (50g). Gęstą pianę z białek łączymy delikatnie, w 2-3 turach, z przygotowanym wcześniej gęstym ciastem.

Całość przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki 18×28 cm. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy przez około 25 minut (LUB do suchego patyczka). Studzimy.

Za pomocą patyczka do szaszłyków nakłuwamy ciasto, robiąc w nim sporo dziurek.

Nasączenie:

Do naczynia wlewamy wszystkie 3 rodzaje mleka. Mieszamy rózgą do połączenia.

Przygotowaną mieszankę mleczną za pomocą łyżki powoli wylewamy na wierzch ciasta, czekamy aż wsiąknie w ciasto.

Odstawiamy.

Masa śmietanowa:

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Pod koniec dodajemy śmietan-fix oraz cukier puder do smaku. Miksujemy aż do zgęstnienia.

Przygotowaną bitą śmietanę wykładamy na wierzch ciasta.