Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną?

Artykuł zewnętrzny

Płyty indukcyjne coraz częściej wypierają tradycyjne płyty elektryczne. Skąd wzięła się ich popularność i dlaczego warto wybrać akurat indukcję? Podpowiadamy!   

Płyta indukcyjna – jak działa i czym różni się od zwykłej?   

Płyty indukcyjne z wyglądu przypominają tradycyjne płyty elektryczne, jednak ich działanie opiera się na zupełnie innych mechanizmach. Tradycyjna płyta grzewcza elektryczna nagrzewa się w całości, przez co bardzo łatwo tutaj o oparzenia. W przypadku indukcji mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Kluczowe jest pole magnetyczne, które generuje tzw. prądy wirowe w naczyniu. W indukcji nagrzewa się więc wyłącznie miejsce, w którym położymy garnek. Pozostała część pozostaje zimna, co sprawia, że gotowanie jest dużo bezpieczniejsze. Ważną różnicą pomiędzy indukcją a płytą elektryczną jest cena. Zakup indukcji zwykle wiąże się z nieco większym wydatkiem, jednak mimo tego, nie należy się zniechęcać do tego sprzętu. Płyta elektryczna, choć tańsza, może bowiem generować większe koszty podczas codziennego użytkowania.   

Zalety płyty indukcyjnej   

Płyty indukcyjne nagrzewają się zacznie szybciej niż tradycyjne płyty elektryczne. Ich duża moc oraz równomierne rozprowadzenie ciepła, gwarantuje również szybsze przygotowanie posiłków. Szacuje się, że indukcja skraca czas gotowania nawet o 30 proc. Oczywiście, aby indukcja działała prawidłowo, trzeba na niej postawić odpowiedni garnek lub patelnię. Naczynia przeznaczone do indukcji poznać można po charakterystycznym symbolu w kształcie pętelek, które nawiązują do cewki indukcyjnej.   

Płyta indukcyjna – funkcjonalna i zawsze czysta   

Kolejną zaletą jest łatwe utrzymanie czystości. Ze względu na to, że gorące jest tylko miejsce, w który znajduje się garnek, można uniknąć przypalonych resztek jedzenia, które są bardzo trudne do usunięcia. Płyta indukcyjna, w przeciwieństwie do elektrycznej znacznie szybciej robi się zimna, dzięki czemu można ją dokładnie umyć tuż po zakończeniu gotowania. Nie oznacza to jednak, że w indukcji nie można wykorzystać tzw. ciepła szczątkowego. Większość sprzętu nowej generacji posiada specjalny wskaźnik, który informuje o tym, kiedy płyta jest jeszcze gorąca. Do tego czasu można wykorzystać to ciepło.   

Płyta indukcyjna – na jakie funkcje zwrócić uwagę podczas zakupu?  

Nowoczesna płyta indukcyjna powinna posiadać przede wszystkim funkcję booster, która pozwala na maksymalne zwiększenie mocy grzewczej. Dzięki temu osiągnąć można jeszcze szybsze efekty gotowania w ekspresowym tempie. Kolejną ważną funkcją, która ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków, jest technologia łączenia kilku pól. W ten sposób wykorzystać można nawet bardzo duże naczynia, np. do grillowania, które nie zmieściłyby się wyłącznie na jednym polu. Funkcja łączenia to zupełnie nowa jakość gotowania. Poza wymienionymi dodatkami, indukcja powinna posiadać także opcję blokady płyty, rozpoznawanie wielkości naczynia, czujnik temperatury czy wspomniany już wskaźnik ciepła szczotkowego.   

Wolnostojąca kuchnia indukcyjna czy płyta indukcyjna do zabudowy?   

Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed zakupem, jest rodzaj sprzętu. Kuchnie indukcyjne dostępne są zarówno w wersji do zabudowy, jak i wolnostojącej. Osoby, które mają przed sobą remont kuchni, który uwzględnia wymianę szafek, postawić mogą na płytę indukcyjną do zabudowy. Należy pamiętać jednak, aby uwzględnić to już na etapie projektu. To estetyczne rozwiązanie, które podkreśli charakter każdej kuchni. W przypadku wykończonych już kuchni, gdzie nie ma możliwości montażu nowych szafek, świetnie sprawdzi się kuchnia indukcyjna wolnostojąca. Sprzęt ma takie same możliwości, co płyta do zabudowy i różni się jedynie wyglądem.   

Jaką płytę indukcyjna kupić?  

Płyty indukcyjne w ofercie Electrolux posiadają wszystkie niezbędne funkcje. Bardzo ciekawym produktem jest zwłaszcza płyta indukcyjna SenseFry 700 SLIM-FIT. Uzupełniona jest ona o strefy grzejne Infinite, które dostosowują się do rozmiarów garnków lub patelni. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu kilkunastu naczyń. Aby cieszyć się efektywnym gotowaniem wystarczą 3-4 garnki.  

Artykuł zewnętrzny – opublikowany w ramach współpracy z marką Electrolux