Ziemniaki panierowane – z piekarnika

Pieczone ziemniaki panierowane w bułce tartej.

Absurd? Taka może być pierwsza myśl. Przynajmniej moja taka była…. dopóki nie spróbowałam. A potem znowu, i znowu 🙂 Ostatecznie coś, co miało się okazać zupełnie niepotrzebnym czy nawet nielogicznym działaniem, sprawiło, że pieczone ziemniaki nabrały zupełnie innego oblicza. Pysznego oblicza 🙂

Ziemniaki panierowane mogą stanowić dodatek do obiadu lub samodzielne danie, czy przekąskę.

Mój mąż bardzo lubi te ziemniaki i zawsze się cieszy kiedy je serwuję. Oczywiście, jak to zawsze w przypadku ziemniaków, wiele zależy od ich odmiany. Kwestia doprawienia też robi swoje. Ja pomimo, że ziemniaki gotuję w osolonej wodzie, dodaję jeszcze troszkę soli przed pieczeniem.

Przepis dosyć ogólny, bez podawania konkretnej gramatury ziemniaków, ale tutaj możecie działać dowolnie. Ja zawsze daję i ziemniaków i przypraw „na oko” i zawsze jest pysznie.

  • ziemniaki, najlepiej średniej wielkości
  • bułka tarta
  • granulowany czosnek
  • tymianek
  • mielona papryka
  • sól
  • olej

Ziemniaki obieramy, kroimy na 4 części. Gotujemy je w osolonym wrzątku przez około 10-15 minut. Odcedzamy i lekko studzimy.

Do garnka z ziemniakami wlewamy 2-3 łyżki oleju. Delikatnie potrząsając garnkiem obtaczamy w nim ziemniaki. Następnie ziemniaki posypujemy granulowanym czosnkiem (ja używam tego z młynka), roztartym między palcami tymiankiem, mieloną papryką oraz szczyptą soli. Ponownie potrząsamy garnkiem, aż przyprawy rozłożą się na ziemniakach w miarę równomiernie. Na sam koniec do garnka wsypujemy bułkę tartą i znów potrząsamy garnkiem (ziemniaki powinny obtoczyć się w panierce. Ewentualny nadmiar bułki tartej powinien zostać na dnie garnka. Jeśli ziemniaki nie obtoczyły się dobrze w bułce tartej, znaczy, że oleju było zbyt mało).

Panierowane ziemniaki rozkładamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, zachowując pomiędzy nimi niewielkie odstępy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 25-35 minut (w tym czasie powinny całkowicie zmięknąć i lekko się przyrumienić).