Kurczak ze szparagami, z ryżem w sosie pomidorowym

Kilka lat temu, w sezonie na szparagi, opublikowałam obiadową propozycję na roladki drobiowe ze szparagami. Dziś podobne połączenie smakowe, z tym, że tym razem szparagi miksujemy wraz z odkrojoną z piersi kurczaka polędwiczką i taką masą napełniamy przygotowane w filetach kieszonki. Jest to fajny sposób na przemycenie tych warzyw do diety dzieci, które nie mają na nie ochoty w ich podstawowej formie (jako dodatek, zamiast ugotowanych szparagów można podać im ich ulubioną surówkę). Moje dziecko, co mnie osobiście bardzo cieszy, szparagi lubi w każdym wydaniu. My również!

Farsz drobiowo-szparagowy jest bardzo prosty, więc jeśli chcesz jakoś urozmaicić jego smak, możesz użyć ostrzejszych przypraw, odrobiny soku z cytryny czy dodatku posiekanej natki pietruszki. Ja całość doprawiłam jedynie solą i pieprzem.

Jak dla nas tak przygotowane mięso, podane razem z podgotowanymi (koniecznie cienkimi) szparagami, ryżem i pomidorowym sosem z dodatkiem mascarpone jest przedobre. Polecam na obiad.

Na 4 porcje:

  • 2 duże piersi z kurczaka z polędwiczką
  • 1 i 1/2 pęczka szparagów
  • 1 płaska łyżka gęstej, kwaśnej śmietany 18%
  • mielona papryka słodka i ostra
  • sól, pieprz
  • 1 szkl. ryżu
  • olej

Sos:

  • 1 mała cebula
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 400-500 g passaty pomidorowej
  • 2 łyżki mascarpone
  • suszone oregano
  • kilka listków świeżej bazylii
  • sól, pieprz, cukier

Ze szparagów usuwamy zdrewniałe końcówki (wystarczy złapać je za oba końce i zgiąć, a same złamią się w odpowiednim miejscu). Gotujemy przez około 3 minuty w lekko osolonym wrzątku (uwaga! ja kupuję cienkie, zielone szparagi i one po tym czasie są dla nas odpowiednie. Jeśli kupisz grubsze sztuki, czas gotowania może się nieznacznie wydłużyć. Uwaga, by ich nie przeciągnąć, najlepsze są jeszcze lekko chrupiące. Pamiętaj też, aby szparagi gotować w pozycji pionowej. Główki szparagów są bardzo delikatne i one nie muszą być zanurzone we wodzie).

Z piersi kurczaka odkrawamy polędwiczki. Obie polędwiczki kroimy na mniejsze kawałki i wraz z kilkoma szparagami (około 5 sztuk, u mnie dosyć cienkie) umieszczamy w rozdrabniaczu i miksujemy na gładką masę. Pod koniec dodajemy kwaśną śmietanę, doprawiamy do smaku, dokładnie mieszamy.

Piersi kurczaka nacinamy z boku, tworząc (tak dużą, jak to możliwe) kieszeń. Za pomocą łyżeczki umieszczamy nadzienie w przygotowanych nacięciach (masa może być dosyć rzadka). Spinamy wykałaczkami, aby uniemożliwić nadzieniu wypłynięcie. Mięso doprawiamy z obu stron mieloną papryką, oraz solą i pieprzem. Skrapiamy odrobinką oleju, wcieramy przyprawy w mięso.

Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju. Mięso smażymy na niewielkim ogniu, co jakiś czas przewracając je na drugą stronę (należy tak dobrać temperaturę, by mięso zdążyło „dojść” w środku, zanim zbyt mocno się przyrumieni).


W międzyczasie kroimy dosyć drobno cebulę. Wrzucamy ją na rozgrzaną w rondelku niewielką ilość oleju, smażymy na niewielkim ogniu. Do zeszklonej cebuli przeciskamy przez praskę czosnek, jeszcze chwilę smażymy. Wlewamy passatę pomidorową. Gotujemy na niewielkim ogniu aż sos nieco się zredukuje (około 15 minut, lub wg potrzeby). Pod koniec doprawiamy do smaku roztartym między palcami suszonym oregano, łyżeczką cukru oraz solą i pieprzem. Dodajemy serek mascarpone i mieszamy do połączenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy posiekane listki bazylii.

Ryż gotujemy w osolonej wodzie wg wskazówek na opakowaniu.

Odcedzony ryż rozkładamy na talerze, polewamy sosem, obok wykładamy porcję ugotowanych szparagów oraz przekrojoną na pół pierś kurczaka.

Smacznego!