Ciężkie ciasto czekoladowe wg Nigelli

Czekoladowe ciasto z przepisu Nigelli Lawson. Jak dla mnie bardzo pyszne. Powiedziałabym nawet, że jedno z lepszych jakie jadłam. Szybkie do zrobienia, proste. O wilgotnej, nieco „gliniastej” konsystencji (która jednak nie każdemu może pasować).

Moje chłopaki też je uwielbiają. Do tego stopnia, że ciasto znika w tempie błyskawicznym 😉

Przepis z malutkimi modyfikacjami – oryginalne proporcje w nawiasach.

Składniki na ciasto:

  • 225 g miękkiego masła
  • 200 g mąki pszennej tortowej
  • 250 g ciemnego cukru dark muscovado (375g)
  • 2 duże jajka
  • 130 g mlecznej czekolady (100 g gorzkiej)
  • 250 ml wrzątku
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Połamaną na kawałki czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Lekko studzimy.

Miękkie masło ucieramy razem z cukrem na puch. Dodajemy jajka oraz ekstrakt waniliowy, miksujemy. Następnie wlewamy roztopioną czekoladę – miksujemy tylko do połączenia.

Mąkę przesiewamy razem z sodą oczyszczoną. Suche składniki dodajemy do masy, naprzemiennie, z wrzącą wodą. Miksujemy na najmniejszych obrotach miksera (krótko, tylko do połączenia).

Płynne ciasto czekoladowe przelewamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na około 30 minut. Po tym czasie temperaturę piekarnika obniżamy do 170 stopni, pieczemy kolejne 20-30 minut (w oryginale 15 minut).


Uwagi:

Wszystkie składniki (poza wrzątkiem, rzecz jasna) powinny być w temperaturze pokojowej – masło musi być miękkie ( żeby szybciej się ogrzało dobrze jest pokroić je w małą kostkę i odstawić na około 1-2 godziny. Można też pokrojone na mniejsze kawałki wstawić na kilka/kilkanaście sekund do mikrofalówki).

Ciasta nie należy miksować zbyt długo, by niepotrzebnie go nie napowietrzać. Jedynie masło musi być dobrze utarte z cukrem.

Ja piekłam ciasto w keksówce o wymiarach 25×11 cm. Podczas pieczenia bałam się, że ciasto ucieknie mi z formy, więc można użyć troszeczkę większej blaszki.

Źródło