Czy miód się psuje? Ciekawostki na temat miodu, o których warto wiedzieć

O tym, że miód jest płynnym złotem, teoretycznie wiedzą wszyscy. Nie każdy ma jednak podjęcie o długiej historii miodu, jego właściwościach oraz zastosowaniach. Tymczasem okazuje się, że niektóre informacje są wyjątkowo interesujące, a znajomość części z nich umożliwia podejmowanie bardziej świadomych wyborów podczas zakupów.

Miód się nie psuje!

Miód to jeden z niewielu produktów spożywczych, który się nie psuje. Właściwie przechowywany nie zaszkodzi nam nawet przez setki lat! Jedyne zmiany, jakie w nim zachodzą, to krystalizacja, do której dochodzi zwykle po kilku miesiącach od zbioru. To zupełnie naturalne.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli miód się nie krystalizuje, prawdopodobnie zawiera coś więcej poza naturalnym produktem. Takie zjawiska warto mieć na oku! Tylko naturalny miód zachowuje wszystkie swoje właściwości, więc tylko taki – krystalizujący się – należy spożywać. Zalecamy więc robienie zakupów prosto od pszczelarzy lub ze sklepów, które z pszczelarzami współpracują (nie z międzynarodowym dystrybutorem!). W Polsce dużą popularnością cieszą się np. miody od Wcinaj Miód. Są to produkty pełnowartościowe: miody oraz inne produkty pszczele.

Niektóre miody kosztują tysiące

Dobry miód swoje kosztuje, ale czy wiesz, że niektóre rodzaje kosztują nawet tysiące euro?! Jednym z takich typów jest tzw. miód elficki, czyli Elvish pochodzący z Turcji. To najdroższy miód na świecie, bo za kilogram trzeba zapłacić ponad 20 tys. zł! Na jego cenę wpływa m.in. to, że produkują go pszczoły żyjące w jaskini na głębokości 1.800 metrów. Wydobycie go jest prawdziwym wyzwaniem!

Jedna pszczoła produkuje jedynie łyżeczkę miodu

Wydaje się, że pszczoły produkują bardzo dużo miodu, ale to wszystko dzięki pracy zespołowej. Jedna pszczoła produkuje przez całe swoje życie zaledwie… łyżeczkę płynnego złota.

Podgrzany miód traci swoje właściwości

Chętnie dodajemy miodu do ciepłych napojów – herbaty, kawy czy grzańca. Warto jednak pamiętać, że w temperaturze powyżej 50 stopni (niektórzy są zdania, że już powyżej 40 stopni) miód traci swoje właściwości. Należy go więc dodawać wtedy, kiedy napój już trochę przestygnie.

Miód przyspiesza gojenie się ran

Od wieków miód używany był jako naturalny antybiotyk i maść na gojenie się ran. Wszystko dzięki temu, że ma właściwości odżywcze, nawilżające i przeciwbakteryjne. Łagodzi więc stany zapalne, przyspiesza regenerację i zabezpiecza przed rozwojem bakterii. Dziś stosuje się go m.in. na rany po trądziku czy blizny. 

Miód jako lekarstwo na impotencję?

Istnieje miód, który można stosować jako alternatywę dla lekarstw na impotencję! Mowa o bułgarskim miodzie, który powstaje m.in. z kwiatu ostu rosnącego w górach Rodopy. Jego działanie potwierdził prezes Bułgarskiego Stowarzyszenia Hodowców Pszczół.


Artykuł zewnętrzny/wpis sponsorowany