Kurczak w cieście francuskim z pieczarkami

Kurczaka z pieczarkami zawiniętego w ciasto francuskie zna chyba każdy. Wydaje mi się, że jest to tak świetne danie, a jednocześnie dosyć proste do przygotowania, że wszyscy,  nawet jeśli sami sobie go nie przygotowali, to jednak jedli go na większej czy mniejszej imprezie. Bo właśnie na różne uroczystości takie mięso nadaje się doskonale. Fajnie się prezentuje i jeszcze lepiej smakuje (choć nie ukrywam, sposób zawijania sprawia, że ciasta francuskiego wykorzystuje się dużo – na imprezę lepiej po prostu ciasto francuskie pokroić na prostokąty i nałożyć na mięso z pieczarkami) 🙂

  • 2 duże pojedyncze filety z kurczaka
  • 2 op. ciasta francuskiego
  • 1 cebula
  • kilkanaście dużych białych pieczarek
  • około 100 g tartej mozzarelli
  • szczypta słodkiej mielonej papryki
  • sól, pieprz
  • masło/olej
  • opcjonalnie 1 małe jajko

Umyte i osuszone ręcznikiem papierowym mięso kroimy wzdłuż na pół. Każdy kawałek oprószamy solą i pieprzem.

Pieczarki kroimy na półplasterki. Cebulę drobno siekamy.

Na dużej patelni rozpuszczamy masło. Wrzucamy cebulę. Po chwili zaczynamy stopniowo dodawać pieczarki. Smażymy całość, często mieszając. Pod koniec doprawiamy solą oraz pieprzem i niewielką ilością słodkiej mielonej papryki.

Ciasto francuskie rozwijamy. Kładziemy na nim porcje mięsa i odcinamy kawałki takiej wielkości, by zarówno z jednej jak i drugiej strony mięsa wystawała większa część ciasta francuskiego. Na mięso wykładamy porcję zrumienionych pieczarek. Następnie posypujemy je tartą mozzarellą. Części ciasta francuskiego, które wystają poza mięso nacinamy ukośnie, zachowując 1,5-2 centymetrowe odstępy. Paseczki ciasta naprzemiennie  (raz z jednej, raz z drugiej strony) zakładamy na filet kurczaka, pozostawiając między nimi niewielkie przerwy (by mięso w trakcie pieczenia mogło odparowywać).

Porcje mięsa przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Opcjonalnie możemy posmarować je rozmąconym jajkiem (ja ten etap pominęłam).

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 25-30 minut ( do ładnego zrumienienia).


Poniżej znajdziecie zdjęcia z różnych sesji. Kurczaka z pieczarkami w cieście francuskim robię często, ale żadne ze zdjęć nigdy nie satysfakcjonowało mnie do końca. W końcu stwierdziłam, że opublikuję ten przepis mimo wszystko – dobrze wiecie, że wolę fotografować ciasta niż dania obiadowe 🙂