Ciasto kakaowe z miętową śmietanką
Ostatnio zastanawiałam się jakie przepisy na ciasta lubię najbardziej i szala przechyliła się nieznacznie w stronę warstwowych przekładańców. Te jednak są czasochłonne, pracochłonne i niejednokrotnie również dość kosztowne. Fajnie sprawdzają się na różnego rodzaju uroczystościach czy świętach, ale na zwyczajny weekend, gdy mamy po prostu ochotę na coś słodkiego, zdecydowanie lepsze są szybkie i nieskomplikowane przepisy na ciasta.
Dziś właśnie zapraszam Was na całkiem proste ciasto. To taki a’la murzynek z bitą śmietaną o aromacie mięty. Na tę porę roku idealne;) Samo ciasto jest przyjemnie wilgotne (mam wrażenie, że z każdym kolejnym dniem smakowało mi coraz bardziej), a masa orzeźwiająca. Wyjęte wprost z lodówki smakuje zdecydowanie najlepiej;)
PS. Jeśli chodzi o dekorację z polewy czekoladowej, to mój wewnętrzny krytyk daje o sobie znać dość mocno i doskonale zdaję sobie sprawę z tego,że nie jest ona idealna, ale… na przyszłość wiem już jakich błędów unikać;) to też ważne;)
Spróbujcie:)
Ciasto:
- 2 jajka
- 500 ml maślanki (w temp. pokojowej)
- 120 g cukru pudru
- 1 op. cukru wanilinowego
- 200 ml oleju
- 300 g mąki pszennej
- 3-4 łyżki kakao
- 1 łyżka sody oczyszczonej
Masa:
- 250 ml kremówki
- 250 g serka mascarpone
- 70 g cukru pudru
- 1-1,5 łyżeczki suszonej mięty
- 1-2 łyżeczki żelatyny
- opcjonalnie można również dodać odrobinę kropli miętowych dla zaakcentowania smaku oraz zielonego barwnika spożywczego
Dodatkowo:
- 150 g mlecznej czekolady
- 50 g białej czekolady
Jajka miksujemy z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym na jasną masę. Obroty miksera nieco zmniejszamy i cienkim strumieniem wlewamy maślankę oraz olej. Następnie dodajemy mąkę przesianą z kakao oraz sodą oczyszczoną, miksujemy do połączenia.
Ciasto przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy (21x28cm). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na około 25-30 minut (do suchego patyczka).
Żelatynę zalewamy niewielką ilością zimnej wody, odstawiamy do napęcznienia. Następnie podgrzewamy na małym ogniu, tylko do rozpuszczenia.
Suszoną miętę rozcieramy wraz z cukrem pudrem w moździerzu.
Schłodzoną kremówkę ubijamy na sztywno. Gdy śmietanka zacznie gęstnieć, dodajemy do niej miętowy cukier puder oraz serek mascarpone. Miksujemy krótko, tylko do połączenia. Jedną łyżkę bitej śmietany mieszamy z rozpuszczoną żelatyną, a następnie dodajemy ją do pozostałej śmietany, miksujemy. Wtedy też dodajemy zielony barwnik oraz krople miętowe (nie za dużo jednak).
Masę rozprowadzamy na wystudzonym cieście. Odstawiamy do schłodzenia. Następnie dekorujemy roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą (jeśli chcecie zrobić na śmietanie jedynie esy-floresy nie trzeba wykorzystywać całej podanej w przepisie czekolady).
Ciasto przechowujemy w lodówce.
Wygląda przepięknie…. masz rękę do wypieków i ta polewa… ślicznie 🙂
Dziękuję, choć wiem, że idealnie nie jest:)
Dla mnie jest ale wiem, że autor zawsze ma jakieś „ale” 🙂
Latem każdy dodatek mięty do deserów jest mile widziany 🙂 Pyszności! 🙂
To prawda, mięta nieodłącznie kojarzy się z latem i np lemoniadą:)
Cudnie wygląda, a ta polewa…pięknie! W jaki sposób nakładałaś polewę? a potem przejechałaś nożem wzdłuż? dopytuję, bo bardzo mi się podoba i chciałabym coś takiego machnąć na cieście /będę mieć gości/. Pozdrawiam.
Dziękuję:) Postaram się wytłumaczyć to najlepiej jak potrafię;) Przede wszystkim masa przed nałożeniem polewy powinna być dobrze schłodzona – im sztywniejsza, tym łatwiej na niej polewę rozprowadzić.
Czekoladę mleczną roztopiłam w kąpieli wodnej i rozprowadziłam na masie, wyrównałam dokładnie. Następnie roztopiłam czekoladę białą, przelałam ją do woreczka cukierniczego, odcięłam końcówkę i zrobiłam na cieście jasne pasy. Następnie za pomocą patyczka do szaszłyków przejechałam delikatnie po polewie, prostopadle do pasów z białej czekolady, raz w jedną stronę, raz w drugą, tworząc tym samym widoczny wzorek. I to wszystko:) Mam nadzieję, że opis jest w miarę zrozumiały:)
Bardzo zrozumiały i bardzo jasny opis. Dziękuję serdecznie. Ala
Mistrzowska polewa 😉
:):*
Mm wygląda znakomicie więc pewnie pysznie smakuje! ❤
Jest bardzo fajne:)
Fantastyczne ciacho 🙂
Dziękuję:) Bardzo pozytywnie nas zaskoczyło:)
Ja też najbardziej lubię tzw. przekładańce. Twoje ciasto wygląda obłędnie:)
Dziękuję:)
Bardzo ładne, wygląda jak profesjonalnie wykonane!
Są pewne niedociągnięcia, ale i tak bardzo dziękuję za miłe słowa:);)
Wspaniałe ciasto ala murzynek -ja też niedawno takie piekłam
Dziękuję:) warto sobie przygotować
Wygląda obłędnie 🙂 Na pewno jest mega smaczne 🙂
Bardzo, polecam serdecznie:)
Piękne ciasto, polewa wygląda fantastycznie, jak z najlepszej cukierni 🙂
Dziękuję bardzo:) może nie jest profesjonalnie, ale jest „swojsko i domowo” i przede wszystkim pysznie:)
Ależ przepiękne ciacho!☺
Dziękuję:) Miło mi, tym bardziej, że wizualnie nie wyszło dokładnie tak jak sobie to „wymarzyłam”;)
Zaintrygowałaś mnie tym smakiem, chyba zrobię na niedzielę:D
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Cieszę się. Daj znać jak Wam smakowało:)