Przekąska imprezowa z ciasta francuskiego
Prosta i względnie szybka przekąska, idealna do przygotowania dla niezapowiedzianych gości. Ja z dwóch płatów ciasta francuskiego zrobiłam jedno „słoneczko”, a pozostałe ciasto również wykorzystałam, wykrawając prostokąt i nakładając na niego resztę farszu:) Wyszło wyśmienicie:)
Jako bazę do sosu pomidorowego wykorzystałam Passatę firmy JAMAR. Sos wyszedł świetny, z przyjemnością odlałam odrobinę do miseczki i maczałam w nim upieczone kawałki ciasta:) Pycha!;)
- 2 płaty ciasta francuskiego
- ok. 200 g szynki drobiowej
- 250 g pieczarek
- 1 szkl. passaty pomidorowej JAMAR
- 1 ząbek czosnku
- oregano
- bazylia
- sól, pieprz
- cukier
- ok. 200 g tartego żółtego sera
Czosnek drobno siekamy. Podsmażamy krótko w rondelku na rozgrzanej łyżce oleju. Następnie dodajemy passatę pomidorową i gotujemy aż sos wyraźnie zgęstnieje. Pod koniec doprawiamy suszoną bazylią, oregano, szczyptą cukru, solą oraz pieprzem. Odstawiamy do przestudzenia.
Szynkę kroimy w bardzo drobną kostkę.
Pieczarki trzemy na tarce. Jeśli mamy bardzo malutkie pieczarki, świetnie – zostawmy kilka sztuk w całości, będą miłą niespodzianką (byle nie za dużo, bo utrudnią one skręcanie spiralek). Pieczarki podsmażamy na niewielkiej ilości masła do czasu, aż cała woda odparuje. Solimy do smaku. Studzimy.
Rozwijamy jeden arkusz ciasta francuskiego. Przykładając do ciasta miskę lub tortownice wykrawamy okrągły kształt. Przenosimy go na dużą blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem. Pozostałe ciasto odkładamy.
Na ciasto wykładamy mniej więcej połowę sosu pomidorowego, rozprowadzamy po całości cienką warstwą. Posypujemy żółtym serem, pieczarkami oraz szynką. Z drugiego arkusza ciasta wykrawamy podobny kształt, przykrywamy nim ciasto z nadzieniem.
Na środku ciasta kładziemy szklankę. Ciasto nacinamy najpierw na pół, potem na ćwiartki, na ósemki i na szesnastki. Środek ze szklanką powinien pozostać nienaruszony. Szklankę odkładamy. Nacięte kawałki skręcamy dwukrotnie tworząc spiralkę.
Blaszkę z ciastem wstawiamy na około 20-25 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.
Podajemy z sosem czosnkowym, jogurtowym lub ketchupem.
Z pozostałego ciasta wykrawamy prostokąt i rozprowadzamy na nim resztę składników. Postępujemy jak wyżej, z tym, że ciasta już nie nacinamy.
Świetny pomysł! Muszę wypróbować koniecznie 😀
Dzięki:) To takie proste połączenie a bardzo pozytywnie zaskakuje:) Polecam:)
ciasto francuskie jest niezastąpione na imprezach 🙂
Dokładnie, można z niego wyczarować za każdym razem coś zupełnie innego:)
Przyjemnie czasem pochrupać 😉
Bardzo lubię ciasto francuskie zarówno na słodko jaki wytrawnie 🙂 Pyszna propozycja 🙂
Tak, ciasto francuskie jest niebywale uniwersalne:)
Czy można to przygotować a dopiero po godzinie upiec ?
Wcześniej można sobie przygotować nadzienie. Całościowo jednak robiłabym na ostatnią chwilę, z tego względu, że ciasto francuskie jeśli jest zbyt długo w temperaturze pokojowej może się najzwyczajniej „rozpłynąć” (czasami robi się miękkie, lejące już po 10-15 minutach). Jeśli ma Pani możliwość wstawić całość do lodówki to ok, ale nie mam pewności, czy wejdzie do niej ciasto na blaszce z wyposażenia piekarnika (a całość „składamy” właśnie na blaszce, bo inaczej ciężko byłoby takie ciasto przenieść).
A czy pieczemy z funkcją termoobiegu?
nie, góra-dół
Dzień dobry,
Nie do końca rozumiem proces zwijania w te spiralki czy ma Pani gdzieś jakiś film?
Niestety nie, ale myślę nad tym, żeby zacząć do nowych przepisów takie filmiki tworzyć. Byłoby to na pewno duże ułatwienie.
A co do zwijania, chodzi po prostu o to, aby aby te nacięte, nazwijmy to paseczki, skręcić dwukrotnie wokół własnej osi (coś, jakbyśmy przekręcali klucz w zamku – chodzi dokładnie o ten ruch 😉 )