Chleb z garnka
Jak dla mnie to najlepszy przepis na domowy chlebek. Oczywiście biorąc pod uwagę te mega proste i szybkie przepisy.
Ostatnio próbowałam zrobić chleb na zakwasie, ale okazuje się, że to nie moja bajka. No nie wyszedł mi, taka prawda. Zresztą, nie raz już pisałam, że zdecydowanie lepiej się czuję w przygotowywaniu bułek, niż chleba.
Za to ten chlebek jest super. Wyszedł wyśmienity. Z mięciutkim miąższem i chrupiącą skórką.
Moje dziecko – teraz będzie chwila prawdy – najczęściej jedząc chleb zostawia skórkę, a ten zajadał ze smakiem. Cały. Stwierdził, że jest jeszcze lepszy niż taki kupny 🙂
Na drugi dzień też był całkiem spoko, choć wiadomo, że na świeżo najlepszy.
Bardzo polecam Wam ten przepis na chleb z garnka.
- 750 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 1 łyżka cukru
- 500 ml ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
Drożdże kruszymy do garnuszka. Zasypujemy cukrem. Mieszamy tak długo, aż nabiorą płynnej konsystencji. Następnie dodajemy około 1/3 szklanki ciepłej wody, mieszamy i odstawiamy na około 10 minut, do podrośnięcia.
Do dużej miski przesiewamy mąkę. Dodajemy sól, rozczyn oraz olej. Mieszając składniki łyżką, stopniowo wlewamy pozostałą wodę. Mieszamy, do połączenia (na tym etapie wiele przepisów poprzestaje, ja jednak uwielbiam wyrabiać drożdżowe ciasto, a to jest tak mięciutkie, że dodatkowo przez chwilę je wyrabiałam).
Miskę z ciastem przykrywamy (ja mam specjalną miskę z pokrywką, ale można owinąć ją też folią spożywczą) i wstawiamy do lodówki na całą noc*.
Następnego dnia wyrośnięte ciasto ponownie krótko wyrabiamy. Formujemy chleb. Przykrywamy go ściereczką i odstawiamy do napuszenia na około 30-40 minut.
W tym czasie piekarnik nagrzewamy do 220 stopni. Ogrzewamy w nim żeliwny garnek lub naczynie żaroodporne.
Do nagrzanego naczynia wkładamy chlebek, Nacinamy go nożem w kilku miejscach.
Wstawiamy, pod przykryciem, do piekarnika. Temperaturę zmniejszamy do 200 stopni. Pieczemy przez około 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy chlebek kolejne 20-25 minut.
Studzimy na kratce.
Uwaga: * ciasto można odstawić na około godzinę po wymieszaniu składników i piec w tym samym dniu, po wyrośnięciu. Wyrośnięte ciasto ponownie krótko wyrabiamy, formujemy chlebek i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia, a następnie umieszczamy w nagrzanym naczyniu i zapiekamy. Postępując jak w przepisie powyżej, omijamy jedynie całonocne schładzanie. Opcja z wstawieniem ciasta na noc w chłodne miejsce jest świetna, gdy chcemy świeży chlebek upiec z samego rana.
Przepis super, ale zrezygnuje Pani w tych opisach ze zdrobnień. Mnie szlag trafia jak czytam miseczka, ściereczka, mięciutkie…
Ale Pani jest zgorzkniała 😂 nie ma Pani problemów w życiu od których by Panią szlag trafił 😎
Chlebek bardzo ładny,ale dla mnie za jasny.Pszenne pieczywo jest b. niezdrowe
Ja robiłam dla siebie, można wykorzystać swój ulubiony rodzaj mąki 😉
Proszę o informację czy pieczemy chlebek z termoobiegiem?
Pieczemy bez termoobiegu. Góra-dół.
Sprawa indywidualna, mnie szkodzi pieczywo ciemne oraz z ziarnami. Poza tym można zjeść mniej i nie codziennie. Wszystko w nadmiarze szkodzi 🙂.
Chyba, że ktoś ma uczulenie na mąkę żytnią (a zdarza się to dość często), ale nie wiemy o tym.
Jaka mąka jest zastosowana w tym przepisie, 550, 500, 450, czy 405. A może 650?
Nada się każda mąka: uniwersalna, chlebowa, tortowa. Ja tutaj chyba nawet robiłam na takiej do pizzy, bo tylko taką akurat wtedy miałam 😉
Mam w domu tylko drożdże w proszku mogę prosić o podpowiedź czy można je zamienić i jak… (jestem noga z wypieków)
Należy 7 g suchych drożdży wymieszać z resztą składników. Można też wymieszać je z cukrem i odrobiną ciepłej wody i następnie od razu wlać do miski z pozostałymi składnikami.
Jakie wymiary ma Pani naczynie żaroodporne ze zdjęcia ?
28×19 cm mierzone od góry
Ludziom się nie dogodzi
A mi sie podobaja wlasnie te zdrobnienia. Prosze pisać dalej I nie przejmowac sie … Jak komuś nie pasi to wynocha..?
Dziękuję 🙂
Ewo, z tej porcji wychodzi jeden chleb?
Tak, jeden duży bochenek.
Czy można zmieść 2 maki no graham i pszenna ?
Tak
idealna skórka!
Dziękuję 🙂
Ja taki chleb piekę od kilku lat. Można mieszać różne mąki. Można eksperymentować z dodatkami. I zawsze się udaje.
Tak, następnym razem chętnie zrobię z ziarnami słonecznika 🙂
Wiele dobrego słyszałam o tym chlebku, problem w tym że nie mam takiego garnka 🙁 Jeśli tylko uda mi się upolować go na Allegro, koniecznie muszę wypróbować Twój przepis!
A jak z mrożeniem takiego chlebka? ? Da radę? ?
Myślę, że nie ma przeszkód 🙂
Można też podzielić ciasto na pół i upiec dwa mniejsze bochenki, z jednej części ciasta uformować bochenek i upiec go po wyrośnięciu, a pozostałe ciasto wstawić na noc do lodówki i upiec następnego dnia świeży bochenek. Tylko nie wiem czy w takim wypadku nie trzeba by minimalnie skrócić czasu pieczenia – muszę to przetestować 🙂
Czemu mi to ciasto wychodzi takie bardzo miękkie
To chyba plus, że jest mięciutkie 🙂
Chleb pieczemy z funkcją góra-dół czy z termoobiegiem?
Pieczemy na funkcji góra-dół.
Dzisiaj piekłam, bardzo łatwy i bardzo dobry ?następnym razem będę próbować pomieszać z mąką żytnią, zobaczymy co wyjdzie ?mam nadzieję, że też taki dobry będzie ☺️
Dziękuję za przepis
Na pewno będzie pysznie:) Takie mieszanie mąk, to super patent, by za każdym razem mieć inny chlebek. Można też dodać ziaren np słonecznika 🙂
Super przepis ☺️dziękuję ?
Pyszny ,pachnący i chrupiący
Jednym słowem ….SUPER
polecam
Dziękuję za tak świetną rekomendację 🙂 <3
Dziś upieklam ten chlebek od siebie dodalam siemię bardzo dobry, skórka chrupiąca mniam mniam.
Super! Dziękuję za wiadomość :*
Dobrego dnia Edytko <3
Dziś będę piekła drugi raz, jest przepyszny. Cała rodzina się zachwycała. Dziękuję za ten przepis. ☺️ Mam pytanie, jeśli zrobię z samej żytniej mąki to też wyjdzie ?
Myślę, że można spróbować 🙂 Jak wyjdzie, tego nie potrafię odpowiedzieć, bo nie robiłam (u mnie ostatnio od kilku już tygodni wogóle nie można dostać mąki żytniej). Cieszę się, że chlebek smakuje. Mnie też ten przepis bardzo się spodobał 🙂
Witam,mam pytanie. Czy można chlebek upiec w innym naczyniu lub formie,nie posiadam takich jak pani opisuje,(pożyczyłam od rodziny naczynie i chlebek wyszedł przepyszny,ale nie moge co chwilę pożyczać,a narazie nie mam możliwości by kupić)z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiem posiłkując się opiniami zebranymi na kulinarnych grupach na fb 🙂 Niektóre osoby pieką taki chlebek normalnie na blaszce z wyposażenia piekarnika lub w 2 keksówkach, bez przykrycia. Ja planuję ten patent wypróbować w ten weekend, aby móc udzielać wiarygodnej odpowiedzi. Wydaje mi się tylko, że w takim wypadku koniecznym jest wyrobienie ciasta, aby fajnie trzymało formę (bo widziałam, że niektóre osoby, tylko mieszają składniki i takie „lejące”, bezkształtne ciasto umieszczają formie – i to ona nadaje kształt chlebkowi).
Ostatni chlebek piekłam na wyłożonej papierem blaszce z wyposażenia piekarnika. Piekłam go cały czas przykryty papierem do pieczenia, jedynie na ostatnie 5 minut, zdjęłam papier.
Chlebek wyszedł świetny, choć trochę mi się tym razem kruszył (ale może to kwestia mąki, zmieszałam 550 g mąki typ 480 i 200 g orkiszowej).
Mam pytanie dot. mąki, jaki typ? Czy typ 500 będzie dobry?
Będzie dobry.
Ja robiłam na mące Basia typ 00 do pizzy i ten mi mega smakował, nawet na drugi dzień. Można też łączyć różne mąki. Ostatnio robiłam na takiej 480 zmieszanej z około 200 g orkiszowej. Chlebek wyszedł inny, też smaczny, choć trochę się kruszył przy krojeniu. Myślę, że z mąkami można kombinować i szukać swojego ulubionego smaku.
Rozczyn mi nie rośnie..jaki może być tego powód?
Obstawiałabym drożdże. Czy były w terminie? Im bliżej końca terminu, tym drożdże słabiej działają. Zwłaszcza jeśli np opakowanie było wcześniej otwarte i słabo zabezpieczone (ja otwarte op. drożdży owijam dodatkowo folią aluminiową i nie trzymam na drzwiach lodówki, a na najwyższej półce). Równie ważna jest temperatura dodawanej wody jak i temperatura otoczenia. Jeśli drożdże zalejemy zbyt ciepłym płynem (wodą czy mlekiem) stracą swoje właściwości. Z kolei przygotowany rozczyn lepiej i szybciej wyrośnie w cieple. Ja najczęściej garnuszek z drożdżami wkładam do ciepłej wody, co przyspiesza cały proces.
Właśnie dzisiaj piekę ten chlebek z pani przepisu jest super.
Bardzo się cieszę, też go uwielbiam.
Pozdrawiam!
A mam pytanie jak mam okrągłe naczynie żaroodporne to wyjdzie? I mam tylko funkcje termoobieg też da radę wyrosnąć.?
Tak, też się nada. Musi Pani jedynie ocenić wizualnie czy zrobić z tego jeden duży chlebek, czy dwa małe (na podstawie wielkości naczynia).
Temperaturę obnizylabym o około 20 stopni.
Czym przykryć chleb będący już w naczyniu i w piekarniku?
Jeżeli naczynie jest bez pokrywki, to zamiennie można wykorzystać folię aluminiową.
Na jakim etapie mogę dodać w moim przpadku prażonej cebulki ???? w zasadzie to już dodałem i ciasto czeka w lodówce ale i tak proszę o odpowiedź
Dodałabym raczej pod sam koniec wyrabiania.
https://pin.it/1sDm9Pz
Wyszło nieźle
Robiłem swój chleb i wyszedł taki, że postanowiłem poszukać przepisu na niego. Teraz wypróbuję ten z tego, bo moja własna wariacja była gliną a nie chlebem. Może na bazie tego przepisu wyjdzie mi coś fajnego.
Bardzo dobrze wygląda. Ja robię w foremkach wg prostego przepisu.
Chleb super. Piekłam już dwa razy w prodiżu (z braku pieca na działce). Czas pieczenia 1 godzina. Na drugi dzień też dobrze smakuje i jest miękki. Polecam.
Witam mam pytanie czy jak będę piekła chleb bez nocnego leżenia w lodówce to jak wymieszam to odstawiam go do lodówki na ten czas wyrastania czy zostaje w pomieszczeniu?
Wówczas może wyrastać w ciepłym miejscu, na blacie.