Bananowiec bez pieczenia
Za ciastami składającymi się głównie z masy śmietanowej, jak wiecie, nie przepadam, a, że ostatnio robiłam dla moich bliskich właśnie takie śmietanowe ciasto, teraz przyszła kolej na coś typowo dla mnie (choć smakowało wszystkim :D). Bananowiec na herbatnikach.
Ciasto zrobiłam w małej, kwadratowej foremce, wyszło piękne i wysokie. Tak naprawdę zdjęcia nie oddają jego uroku, na żywo jest jeszcze ładniejsze. No i bardzo smaczne. Bananowa masa budyniowa, banany, bananowa galaretka i dwa rodzaje herbatników. Dopatrzyłam się w nim tylko jednego mankamentu, banany po jakimś czasie ciemnieją, dlatego Wam radzę skropić je niewielką ilością soku z cytryny – może pomoże 🙂
Mam nadzieję, że skusicie się na nie i że będzie Wam smakowało równie mocno jak nam 🙂
- 1 op. herbatników maślanych
- 1 op. herbatników kakaowych (lub takich całkiem ciemnych, jak u mnie)
- 4 szkl. mleka
- 3 op. budyniu bananowego bez cukru
- 7 łyżek cukru
- 200 g masła
- 4-5 bananów
- 2 op. galaretki bananowej
Do dużego rondelka wlewamy 3 szklanki mleka. Dodajemy cukier. Doprowadzamy do wrzenia.
W pozostałym mleku rozrabiamy proszek budyniowy. Wlewamy na gotujące się mleko. Gotujemy przez 2-3 minuty, stale mieszając, aż do zgęstnienia masy. Odstawiamy do przestudzenia.
Galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach gorącej wody. Odstawiamy do lekkiego stężenia.
Miękkie masło ucieramy na puch. Stopniowo dodajemy przestudzony budyń.
Banany kroimy na plasterki (można skropić je niewielką ilością soku z cytryny, by nie ciemniały).
Na dnie blaszki (20x20cm lub nieco większej) rozkładamy herbatniki maślane. Rozprowadzamy na nich 1/4 masy budyniowej. Rozkładamy plasterki banana. Wykładamy warstwę herbatników kakaowych, lekko wciskamy je w masę. Rozprowadzamy 1/4 część masy, wyrównujemy. Rozkładamy banany, a następnie warstwę herbatników maślanych. Dajemy 1/4 część masy, plasterki bananów oraz herbatniki kakaowe. Wykładamy ostatnią część masy, rozkładamy plasterki bananów, całość zalewamy tężejącą galaretką.
Te warstwy wyglądają całkiem smacznie, choć za śmietanowymi też nie przepadam 😉
Tu akurat masa budyniowa;) śmietanowiec był w zeszłym tygodniu 😉
A gdzie można kupić takie czarne herbatniki?
Kakaowe kupuje, ale takich nie spotkała. .proszę nazwę sklepu podać, może to czekoladowe?
Kupuję je w Kauflandzie. Nazywają się Blacky i są marki Cukry Nyskie.
Ja kupiłam w Auchan
W kauflandzie
a można zrobić to ciasto na krakersach?
Myślę, że tak
Masa budyniowa zupełnie mi nie stężała :-(, co zrobiłam nie tak?
Albo źle odmierzyła Pani proporcje, albo za krótko gotowała. Proszę jeszcze sprawdzić czy to nie były większe opakowania budyniu. Tutaj są 3 op. budyniu na 4 szklanki mleka, nie ma prawa nie wyjść gęsty.
Łącznie użyłam 1 l mleka, (3/4 l zagotowałam, w 1/4 rozrobiłam budyń) oraz 3 budynie po 60 g (wg przepisu na opak. każdy z nich przyrządza się z 0,5 l mleka). Ogólnie w smaku jest pyszne tylko u mnie nie ma zwartej konsystencji.
To wszystko w porządku. W takim razie nie wiem, może za krótko był gotowany i nie miał czasu zgęstnieć? Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Może pani rozpuścić 6 łóżeczek żelatyny w odrobinie gorącego mleka i dodac
ciasto zrobiłam i wyszło super
Bardzo się cieszę
Budyń doktora oetkera smak bananowy , kompletna kicha… wybierzcie juz lepiej zwykły śmietankowy. Oetker zespół całkowicie smak tak pięknego ciasta! Masa niestety zważyła sie , byl wyczuwalny proszkowych smak budyniu. Na pewno zrobie ciasto jeszcze raz , ale juz nigdy budyń dr oetkera !
Jak najbardziej jestem za tym, aby dopasowywać przepisy i składniki pod swoje preferencje i jeśli ktoś woli inny smak, ja nie widzę problemu 🙂 Nie demonizowałabym natomiast aż tak bardzo smaku samego budyniu. Masa zwarzyć się może niezależnie od tego czy wybierzemy budyń śmietankowy, czekoladowy czy inny. Jest to najczęściej spowodowane różnicą temperatur masła i dodanego do niego budyniu. Taką masę można uratować poprzez ponowne miksowane w kąpieli wodnej. Smak proszku budyniowego, takiej surowizny, wynika natomiast ze zbyt krótkiego gotowania samego budyniu. Po zagotowaniu, i dodaniu proszku budyniowego, należy, cały czas mieszając, taki budyń jeszcze chwilę, 2-3 minutki, pogotować.
Dziékujé za cenne wskazöwki! Pozdrawiam serdecznie
Ile trzeba go chłodzić w lodówce z galarteka
Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem pytanie?
Chodzi o to jak długo ciasto powinno być w lodówce, zanim będzie można go kroić? Z racji, że warstwy przekładane są herbatnikami, ja takie ciasto odstawiam na całą noc i kroję dopiero dnia następnego.
Ja facet robiłem i wyszło idealnie 😉
Super, cieszę się, że się skusiłeś na to ciasto 🙂
Gdzie kupię galaretkę bananową?
Proszę sprawdzić w Kaufland lub Intermarche. Jak nie będzie, to pozostaje zamówić przez internet lub wykorzystać cytrynową.