Zupa-krem z czerwonej soczewicy
Zupę krem z czerwonej soczewicy po raz pierwszy zrobiłam chyba z 15 lat temu za namową koleżanki. Wówczas koleżanka tak bardzo się nim zachwycała, a mnie nie zasmakowała wcale. To jedno podejście na lata skutecznie zniechęciło mnie do dalszych prób. Aż wreszcie nadszedł dzień, by kremu z czerwonej soczewicy spróbować ponownie.
No i zrobiłam. Mocno aromatyczną od ziół (dałam 3 łyżeczki oregano i 1 łyżeczkę rozmarynu, co ostatecznie okazało się lekką przesadą ;)), mocno kremową, dość szybką do zrobienia. Podaną z pokruszoną fetą i posiekaną natką. Pyszną.
Zupa miała dość mocno ziołowy smak, co na szczęście „naprawił” dodatek płatków chili. Ostatecznie zupa bardzo mi smakowała (zjadłam 2 miseczki – na obiad i kolację), choć poniżej, na przyszłość i dla Was, zanotowałam mniejszą ilość przypraw. Ale płatki chili – dla mnie obowiązkowo!
- 2 szkl. czerwonej soczewicy
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 małe marchewki (około 150 g)
- 1 puszka krojonych pomidorów (polecam Mutti)
- 1,2-1,5 l bulionu
- 2 listki laurowe
- 2 ziela angielskie
- 1-2 łyżeczki oregano
- 1/3 łyżeczki mielonego kminku (można pominąć)
- 1/2 łyżeczki rozmarynu
- szczypta płatków chili
- sól, pieprz
- feta do podania
- posiekana natka do podania
Cebulę kroimy w kostkę. Marchew obieramy, kroimy na plasterki. Czosnek kroimy na cienkie plasterki.
Do miseczki wsypujemy przyprawy: oregano, mielony kminek (uwaga! mielony kminek to nie to samo co kumin/kmin rzymski) oraz rozmaryn.
W dużym garnku rozgrzewamy niewielką ilość oliwy. Dodajemy cebulę, smażymy ją przez chwilę na małym ogniu, po czym dodajemy marchewkę. Warzywa smażymy aż do zeszklenia. Dodajemy posiekany czosnek oraz przyprawy. Wszystko krótko smażymy, cały czas mieszając. Następnie zalewamy bulionem. Dodajemy pomidory z puszki oraz soczewicę. Dokładamy listki laurowe oraz ziele angielskie. Gotujemy na małym ogniu, aż do miękkości soczewicy (mocno napęcznieje).
Listki laurowe oraz ziele angielskie wyławiamy z garnka (koniecznie). Zupę miksujemy blenderem na gładki krem. Doprawiamy ją do smaku solą lub pieprzem oraz płatkami chili.
Podajemy z pokruszoną fetą, posypaną posiekaną natką pietruszki.