Ciasto maślankowe ze śliwkami

Nie ma co kryć, uwielbiam wielowarstwowe przekładańce i ciasta z masą, ale są chwile kiedy mam ochotę na takie proste ciasta z owocami jak to dzisiejsze. Jedyny warunek – ciasto nie może być suche! Suchara nie tknę, choćby nie wiem jak było wymyślne 😉 Na szczęście maślankowe ciasto ze śliwkami jest wilgotne, pyszne i proste do przygotowania. Co lepsze, nie trzeba używać do niego miksera, wystarczy rózga kuchenna, szpatułka i dwa naczynia. Myślę, że to jedno z tych ciast, z którym poradzi sobie każdy, nawet ktoś mało doświadczony w kuchni.

Aby uniknąć zakalca należy jednak pamiętać, że maślanka nie może być zimna. Jest to bardzo ważne. Najlepiej wyjąć ją z lodówki odpowiednio wcześniej, by nabrała temperatury pokojowej lub naczynie z odmierzoną ilością wstawić do zlewu z ciepłą wodą – tak też się ogrzeje. Najlepiej jest też nie mieszać ciasta zbyt długo, tylko do połączenia i nabrania jednolitej konsystencji. Stosując się do tych dwóch kroków możemy cieszyć się idealnie słodkim, puszystym i pysznym ciastem ze śliwkami.

  • 250 ml maślanki (temp. pokojowa)
  • 125 ml oleju
  • 3 jajka
  • 2 i 1/2 szkl. mąki pszennej tortowej
  • 3/4 szkl. cukru pudru
  • 2 lekko kopiate łyżeczki proszku do pieczenia
  • około 500 g śliwek

W wysokim naczyniu umieszczamy maślankę, olej oraz jajka. Mieszamy rózgą kuchenną, aż masa nabierze jednolitej konsystencji.

Mąkę przesiewamy do osobnego naczynia. Dodajemy proszek do pieczenia oraz cukier puder, mieszamy. Suche składniki dodajemy do naczynia ze składnikami mokrymi. Mieszamy szpatułką, tylko do połączenia, nie dłużej.

Ciasto przelewamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę o wymiarach 21x28cm. Na wierzchu układamy wypestkowane, przekrojone na pół śliwki (przecięciem do góry). Delikatnie wciskamy je w ciasto.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30 minut (do tzw suchego patyczka).