Pizzowe świderki
Rewelacyjna przekąska, podana w ciekawej formie świderków.
Same świderki są pyszne i wciągające i jeśli jesteście fanami pizzy, powinny Wam one bardzo zasmakować, ale sos…. sos to po prostu mistrzostwo świata. Z pewnością wykorzystam go jeszcze do innych dań.
Przepis z bloga Gotujebolubię.pl. Polecam serdecznie.
Przepis ten dodaję jako propozycję na ciepło na Sylwestra, ale możecie przygotować je sobie zarówno na kolację, spotkanie ze znajomymi i czy wieczór przy filmie. Bez względu na okazję, sięga się po takie pizzowe świderki z największą przyjemnością.
Ciasto:
- 400 g mąki pszennej (u mnie typ 00, do pizzy)
- 7 g suchych drożdży instant
- 1 łyżeczka cukru
- 1/3 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
- 250-300 ml ciepłej wody
Dodatkowo:
- 3-4 łyżki ketchupu
- 100 g ulubionej szynki
- około 40 g salami
- 120 g tartej mozzarelli
- 30-40 g tartego sera cheddar
- zioła prowansalskie
- granulowany czosnek
Sos:
- 1 duża czerwona cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka miodu
- 3 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 3/4 szkl. ketchupu
- 1 łyżka oleju
Mąkę przesiewamy do dużej miski. Dodajemy sól, cukier oraz suszone drożdże. Wlewamy ciepłą (nie gorącą!) wodę oraz olej i mieszamy. Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na około 1,5 godziny).
W czasie gdy ciasto rośnie przygotowujemy sos.
Cebulę drobno siekamy. Podsmażamy na łyżce oleju. Gdy cebula lekko się przesmaży dodajemy zioła prowansalskie, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz ocet i miód. Gotujemy na małym ogniu, cały czas mieszając, aż cały ocet odparuje (uwaga, nie nachylamy się nad naczyniem, jest intensywnie 😉 ) Przesmażoną cebulę łączymy z ketchupem. Miksujemy blenderem do uzyskania gładkiego sosu.
Szynkę i salami kroimy w drobną kostkę.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na podsypaną mąką stolnicę. Wałkujemy na prostokąt. Na połowie ciasta rozprowadzamy ketchup. Posypujemy ziołami oraz granulowanym czosnkiem. Wykładamy szynkę, salami oraz oba sery. Częścią ciasta bez dodatków przykrywamy tę z dodatkami. Lekko dociskamy. Kroimy na około 2 cm paski. Każdy z nich skręcamy dwukrotnie wokół własnej osi. Rozkładamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce.
Wstawiamy do nagrzanego do 220 stopni piekarnika na około 12 minut.
Czym można zastąpić ocet balsamiczny w przepisie?
Ocet balsamiczny gra tutaj dość istotną rolę i to dzięki niemu sos ma tak aromatyczny, charakterny smak. Jeśli jednak mamy z niego zrezygnować, to postawiłabym na ocet z czerwonego wina.
Gorszego przepisu nigdy nie spotkałam. Pomimo zrobienia wszystkiego krok po kroku poprawnie, caly farsz wypada podczas skręcania świderków, strata czasu i pieniędzy
Przykro mi, że straciła Pani czas i pieniądze, ale…. Coś jednak musiało pójść nie tak. Myślę, że albo dodała Pani więcej dodatków, albo ciasto było rozwałkowane za słabo i przez to farsz wypadał, bo było go za dużo. On się musi troszkę skleić z ciastem i właśnie po to dociskamy go przed krojeniem na paseczki.
Wielokrotnie robiłam te zawijaski i ręczę, że przepis jest dobry:)
Wyszły pychotka – moje zdanie oraz mojej rodzinki 🙂
Wspaniała wiadomość 🙂
Można użyć gotowe ciasto francuskie zamiast wyrabiać?
Myślę, że tak.
Należy jednak pamiętać, by dostosować ilość dodatków do wielkości ciasta – nie dawać ich za dużo i kontrolować czas pieczenia (aż ciasto się zarumieni).