Ciasto „Danio”
Dziś wiem to już na pewno – o ile naleśniki budyniowe (przepis TUTAJ – klik) zachwyciły mnie od razu, o tyle biszkopt budyniowy już niekoniecznie.
Choć pięknie się upiekł i równo się kroił, nie wyszedł tak wilgotny jak lubię. Być może pomogłoby tutaj nasączenie, o którym w trakcie przygotowań nie pomyślałam.
Biszkopt budyniowy to moje drugie podejście do biszkoptu przygotowanego właśnie na proszku budyniowym (pierwszy raz robiłam go wykonując ciasto „Ptasie Mleczko -> przepis KLIK). Myślę, że trzeciego razu nie będzie;) Za to ciasto to będę na pewno chciała upiec raz jeszcze (tym razem wykorzystując po prostu mąkę tortową), bo pomimo wszystko bardzo nam smakowało.
Masa śmietanowa z serkami danio i galaretką cytrynową jest prosta i szybka w wykonaniu. Całości zaś dopełnia dżem brzoskwiniowy i podprażone płatki migdałowe.
Całościowo jest bardzo delikatne. Polecam:)
EDIT: W związku z pojawiającymi się komentarzami osób, które pieką taki biszkopt i bardzo im on smakuje, pomniejszyłam – za ich radą – ilość budyni 🙂 Dziękuję za pomoc i wszystkie podpowiedzi:)
Ciasto:
- 6 jajek
- 3/4 szkl. cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 op. budyniu waniliowego bez cukru
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki zimnej wody
Masa:
- 440 g serka Danio
- 500 ml śmietanki 30% lub 36%
- 1 galaretka cytrynowa
- 1 szkl. wrzątku
Dodatkowo:
- 1 słoiczek dżemu brzoskwiniowego
- płatki migdałowe
Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Stopniowo dodajemy cukier. Następnie dodajemy po 1 żółtku. Wlewamy olej oraz zimną wodę. Proszek budyniowy przesiewamy z proszkiem do pieczenia i mąką. Stopniowo dodajemy do masy, miksując na niskich obrotach.
Ciasto przelewamy na blaszkę (21x32cm) wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30-40 minut.
Przestudzony biszkopt kroimy na dwa blaty. Nasączamy go (np naparem z herbaty, lub wody z sokiem cytrynowym).
Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w 1 szklance gorącej wody, mieszamy dokładnie. Odstawiamy do przestudzenia.
Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Dodajemy serki homogenizowane, a następnie wlewamy zimną, lecz wciąż płynną galaretkę.
Przygotowaną masę od razu wykładamy na jeden z blatów biszkoptowych, wyrównujemy. Przykrywamy drugim blatem. Wierzch ciasta smarujemy dżemem brzoskwiniowym. Posypujemy uprażonymi na rozgrzanej, suchej patelni płatkami migdałowymi.
Wyglada na delikatne i rozpływające się w ustach 😉
Biszkopt piekę odkąd pamiętam na mące pszennej tortowej. Kiedyś zawsze dodawałam proszek do pieczenia, ale od 2 lat unikam tego spulchniacza. Biszkopt pięknie wyrasta i jest wilgotny.
Masa na serkach zapowiada się smacznie, więc wykorzystam Twój przepis przy najbliższej okazji.
Pozdrawiam:)
Wygląda po prostu rewelacyjnie 🙂
No co tu dużo mówić, zjadłabym;)))
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
O matko! To ciasto musi być przepyszne 🙂 Doskonale się prezentuje. Raj dla oczu i podniebienia 🙂
witam …nie mogę zrozumieć czy ten biszkopt trzeba nasączaćbo na początku jest napisane że jest twardy ,,,,
Wg mnie wyszedł suchy, więc tak – można go nasączyć LUB upiec zwykły biszkopt (nie na proszku budyniowym) wg swojego sprawdzonego przepisu
Robilam to ciacho jest pyszne ☺️a mam takie pytanie chciała bym zrobić więcej masy czy składniki mogę podwoić żeby wyszło mi więcej ale żebym też nie popsuła tej masy
Myślę, że nic się nie popsuje, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że masy będzie naprawdę sporo, więc misa miksera musi być na tyle duża, aby pomieściła wszystkie składniki 😉
Po ubiciu śmietany dodajemy serki i galaretkę. Czy ubijamy ze śmietana czy tylko mieszamy do połączenia składników?
Wystarczy krótko zmiksować, do połączenia 👍
To jak szybko masa stężeje, zależy od stopnia stężenia dodawanej galaretki (najlepiej jak ma taką lekko „kisielowata” konsystencję, czyli jest na początku procesu tężenia. Można też dodać płynną galaretkę (byleby była zimna) i ewentualnie zaczekać chwilę, aż masa zacznie gęstnieć i dopiero wylać ją na biszkopt).