Śniadaniowe bułeczki

Chcecie zaimponować rodzinie własnoręcznie przygotowanymi bułeczkami? A może w Waszej piekarni ulubione bułeczki nie smakują już tak jak kiedyś? Nie macie zaufania co kryje się w ich wnętrzu? Chcecie wiedzieć dokładnie co jecie? Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedzieliście twierdząco, zachęcam do przygotowania tych pysznych bułeczek. Ja użyłam mąki razowej, ale równie smaczne wyjdą przygotowane z mąki pszennej. W domu wszyscy bardzo lubimy te bułeczki i choć korci mnie by napisać, jak większość na nie mówi, nie zrobię tego, bo myślę, że nie wypada;)

buleczkisniadaniowe2

  • 400 g mąki chlebowej
  • 1 i 1/4 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • opakowanie suchych drożdży (7g)
  • 120 ml letniego mleka
  • 175 ml letniej wody

Mąkę przesiewamy do miski, mieszamy wraz z drożdżami oraz resztą składników. Wyrabiamy ciasto dosyć długo aż do uzyskania elastycznej konsystencji. (Ja skorzystałam z pomocy robota z końcówkami do ciasta drożdżowego i miksowałam na najniższych obrotach około 10 minut. Po tym czasie ciasto uformowało się w kształt kuli i zaczęło odchodzić od boków miski).

Następnie gotowe ciasto oprószamy delikatnie mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (mniej więcej na 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę i lekko ugniatamy. Ponownie odstawiamy, tym razem na 5 minut, by lekko „odpoczęło”. Z ciasta odrywamy kawałeczki, które formujemy w dłoniach na okrągły kształt (8-10 bułeczek). Bułeczki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i lekko posypujemy mąką. Przykrywamy ręcznikiem kuchennym i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie w bułeczce końcem drewnianej łyżki lub tępą stroną noża robimy tzw „przedziałek”.

Piekarnik nagrzewamy do 230 stopni. Na dole umieszczamy wypełnione 1-1,5 szklanki wody naczynie żaroodporne. Wstawiamy bułeczki i zapiekamy 13-15 minut. Studzimy na kratce.

buleczkisniadaniowe1

źródło