Szarlotka sypana

A jeśli powiedziałabym Wam, że możecie zrobić pyszną szarlotkę, której przygotowanie nie zajmie Wam więcej jak 20 minut? Potem tylko czas na pieczenie, stygnięcie i już mamy słodki jesienny podwieczorek gotowy:) To co, robimy razem? Przepis jest tak banalnie prosty, że poradzi z nim sobie każdy. Jest to również świetna okazja, by do wspólnego pieczenia włączyć nasze małe Pociechy. Z pewnością będą zachwycone mieszaniem składników, układaniem warstw i duma będzie je rozpierać, że to One przygotowały to pyszne ciasto:)

Samo ciasto nie wymaga żadnego ucierania czy zagniatania. To warstwy wymieszanych ze sobą mąki, cukru i kaszy manny, przełożone utartymi jabłkami. Tym co spaja ciasto, to warstwa startego masła, ułożonego na wierzchu, które pod wpływem wysokiej temperatury topi się i przepływa przez wszystkie warstwy razem z sokiem, który „puszczą” jabłka. Odrobina masła może nam z formy wypłynąć, dlatego dobrze jest poziom niżej pod naszą tortownicą umieścić np blaszkę piekarnikową.

  • 1 szkl. mąki pszennej
  • 2/3 – 1 szkl. cukru trzcinowego (w zależności od tego, jak słodkie ciasta lubisz, lub jak słodkich jabłek użyjesz)
  • 1 szkl. kaszy manny
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 kg jabłek (dobrze sprawdzą się te kwaśne)
  • około 1 łyżeczki cynamonu
  • 170 g masła

Masło wkładamy do zamrażarki. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.

W większej misce umieszczamy mąkę, cukier, kaszę mannę oraz proszek do pieczenia. Wszystko razem mieszamy ze sobą, po czym przesypujemy składniki do 3 szklanek.

Obrane ze skórki jabłka trzemy na tarce na dużych oczkach. Posypujemy cynamonem, mieszamy.

Tortownicę o średnicy 22-24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na dno przesypujemy 1 porcję suchych składników, wyrównujemy. Wykładamy połowę jabłek, równo rozprowadzamy, jednak starajmy się ich nie ugniatać. Na jabłkach rozprowadzamy kolejną warstwę suchych składników. Teraz wykładamy drugą część jabłek. Wierzch posypujemy 3 szklanką sypkich składników. Na samą górę ścieramy mocno zmrożone masło. Tortownicę umieszczamy w piekarniku i pieczemy około 55-60 minut.

szarlotkasypana3