Rolada z jajkami i szynką
Roladę tę przygotowałam po raz pierwszy na zeszłoroczne Święta Wielkanocne. Szczerze mówiąc przede wszystkim skusił mnie jej wygląd. Jakież było moje zadowolenie gdy okazało się, że rolada nie tylko pięknie prezentuje się na stole, ale też bardzo dobrze smakuje! Jest to wyśmienita przekąska nie tylko na Święta, ale też na różne uroczystości rodzinne. Zdecydowanie warto ją przygotować:)
- 600 ml bulionu (u mnie wywar z 2 kostek drobiowych, bo niestety nie miałam swojego)
- 13 płaskich łyżeczek żelatyny
- ser gouda w dużych plastrach
- 4-5 jajek
- cienkie plasterki szynki drobiowej
- 1-2 łyżki octu (użyłam octu jabłkowego)
- sól morska
Jajka gotujemy na twardo. Obieramy po przestudzeniu.
Do szklanki przesypujemy odpowiednią ilość żelatyny. Wlewamy około 1/2 szklanki bulionu i mieszamy aż do rozpuszczenia. Następnie żelatynę przelewamy do garnka z resztą bulionu. Dodajemy ocet oraz doprawiamy solą do smaku.
Kilka łyżek bulionu przelewamy do pustej foremki (myślę, że ułatwi to późniejsze wyjęcie całości z formy) i wstawiamy na moment do lodówki, by stężało.
Następnie na dnie formy układamy obok siebie plastry sera (w taki sposób, by jeden plasterek wypełnił i dno i boki foremki). Przez środek układamy ugotowane jajka. Z plasterków szynki formujemy harmonijkę i układamy obok jajek, po obu stronach. Zalewamy tężejącym wywarem. Przykrywamy plastrami sera, delikatnie dociskamy (jeśli wierzchnią warstwę sera układamy na zakładkę, warto pomiędzy sery wpuścić odrobinę wywaru, który posłuży za „klej”).
Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia. Po tym czasie wyjmujemy z formy (w tym celu należy keksówkę zanurzyć na chwilę w ciepłej wodzie).
Uwagi: Celowo nie podaję dokładnej ilości szynki i sera żółtego, gdyż wiele zależy od wielkości samych składników, jak i od rozmiaru formy jakiej użyjemy. Ja wykorzystałam półokrągłą cwibakówkę o wymiarach 27x13cm. Wykorzystałam około 8 plastrów sera (w tym 3-4 duże plastry sera tylżyckiego na wyłożenie dna blaszki, i 4 plastry mniejszej goudy na wierzch – który po wyjęciu rolady z formy, był jej spodem;)), 4 duże jajka i około 120 g szynki z indyka. Początkowo bałam się dodatkowo doprawiać bulion solą, ale wyszło idealnie.
Kolejna propozycja, która wygląda ciekawie 😉
Dziękuję:)
Talentu Ci nie brakuje 😉
:*
:* 🙂
Hej Ewcia, nie mam keksówki, ale przyszło mi do głowy, żeby przepołowić butelkę po wodzie tzw „peta” i w tym powstałym naczyniu zrobić roladkę, i nasuwa się jeszcze wiele innych pomysłów, za inspirację dziękuję
też Ewa
To świetny pomysł jak wybrnąć z tej sytuacji. Zaradna z Ciebie kobieta:) I jakie piękne imię;):) Pozdrawiam:)
Świetna rolada 🙂 ja bym jeszcze dodała po plasterku na przód i tył, żeby roladę zamknąć 🙂 Zapisuję przepis do wypróbowania 😀
Dziękuję:)
Bardzo apetycznie wygląda
Dziękuję za tak miły komentarz:) <3
Bardzo ładnie wygląda,ale preferuję wywar naturalny.
To jest wersja na szybko;) Oczywiście wywar naturalny będzie jeszcze lepszy:)
Goracy calusek za swietny przepis
Jeśli smakuje tak dobrze jak wygląda, koniecznie muszę zrobić:)
Dziękuję:) Zrób przy najbliższej okazji – myślę, że będziesz zadowolona:)
Jest smaczna i wygląda super
Coś pięknego! Gratuluję pomysłu. Spróbuję sama tylko ta foremka i Pani jest taka dekoracyjna a ja mam zwykłą keksówkę i ciekawe czy wyjdzie tak ładnie. Pozdrawiam serdecznie Monika
Ślicznie dziękuję:) Pomysł niestety nie jest mój, tylko podpatrzony;) ale za to bez udawanej skromności mogę powiedzieć, że roladka świetnie smakuje i z czystym sumieniem bardzo ją polecam;)
Z pewnością w takiej foremce z zaokrąglonym dnem roladka wychodzi ciekawiej, ale myślę, że w zwykłej keksówce też się uda:) byleby nie była ona zbyt duża.
Pozdrawiam:)
Cudna rolada!
🙂
Ooo dobry pomysl
Bede musiala wyprobowac
Polecam:)
Ale fajny pomysł! Super by wyglądało to na wielkanocnym stole…
pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)
Super pomysł, z racji tego że lubię eksperymenty to ja szynkę smarowalam cieniutko pasta chrzanową i wtedy dopiero wyszła bomba…. Ale sam pomysł rewelacyjny i co z tego że podpatrzony, ważne że podany dalej, żeby każda z nas mogła zaskoczyć czymś nowym… Dziękuję
Świetny pomysł z tą pastą chrzanową – roladka z pewnością na tym zyskała:)
Dziękuję za tak miłe słowa:) właśnie to było moją intencją;) <3 Pozdrawiam:)
woow cudownie wyglada
🙂
Swietnie wygląda a gdzie takie duże plastry sera można kupić
Dziękuję:) Szczerze mówiąc już nie pamiętam gdzie kupowałam. Proszę popatrzeć w lokalnych sklepach za serem w plastrach, im większy tym lepiej;)
Jestem pod wrażeniem pomysłu i artyzmu wykonania.
Rewelacyjny pomysł! Kilka składników, a jaki efekt! Spróbuję zrobić 🙂
Zrób, z pewnością rolada będzie Ci smakować:) Dzięki:)
Jesteś bardzo utalentowana. Robisz coś z niczego. wypróbowałam super smakuje. Pozdrawiam.
Muszę przyznać, że bardzo jest miło czytać takie komentarze:) Cieszę się, że rolada smakuje:)) Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam:)
Zrobołam i ja! Będzie degustowane na Wielkanocnym stole! Z pewnością ktoś zauważy dekoracjność tej potrawy przy moim beztalenciu. Dzięki za pomysł, z pewnością przebojowy!
Pozdrwaiam.
Ani Elka
Bardzo się cieszę:) Dziękuję za skorzystanie z przepisu i pozostawienie komentarza:) Pozdrawiam:)
Ta przekonska to przepis pochodzący z blogu „Kuchni broni „…przypuszczam że powinna to pani podkreślić…
Ależ oczywiście, źródło jest podane na samym końcu, jak w każdym innym przepisie. Proszę od razu nie wysnuwać złych intencji – nawet w którymś z komentarzy piszę, że pomysł nie jest mój;) ale doceniam czujność;)
Czy zelatynę nie trzeba wcześniej wymoczyć w wodzie a później rozpuścić w gorącym bulionie?
Są dwie szkoły przygotowywania żelatyny. Pierwsza – zalanie jej zimną wodą, odstawianie do napęcznienia i rozpuszczanie na małym ogniu lub w gorącym płynie (bulionie, podgrzanej masie owocowej itp) i drugi sposób – zalanie i rozpuszczenie żelatyny bezpośrednio w gorącym płynie.
O ile przy wypiekach zawsze stosuję sposób pierwszy, tak tutaj robiłam tak, jak jest to opisane w przepisie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by namoczyła ją Pani w wodzie, a następnie rozpuściła w bulionie. Też wyjdzie:)